СРНА, 11. 12. 2024, Ни након 33 године нема процесуираних за злочин у Паулин Двору

Сахрана дела жртава масакра у Паулин Двору Фото: Јутарњи лист

Сахрана дела жртава масакра у Паулин Двору Фото: Јутарњи лист

Иако је протекло 33 године од злочина у Паулин Двору, хрватско правосуђе за овај злочин над Србима још никога није процесуирало по командној одговорности, као ни оне који су прикривали, односно наредили, организовали и реализовали премјештање посмртних остатака жртава, саопштио је Документационо информациони центар „Веритас“.

Из „Веритаса“ подсјећају да су у ноћи између 11. и 12. децембра 1991. године припадници 130. бригаде Хрватске војске упали у кућу Андрије Буквића у Паулин Двору, гдје су у притвору држали и масакрирали 17 српских и једног мађарског цивила.

Да би прикрили злочин, они су дан касније цијелу кућу дигли у ваздух.

Исте ноћи хрватски војници су скалпирали и убили Дару Вујновић /57/ коју су затекли ван куће, а из своје куће, која је била под стражом, нестала је непокретна осамдесетједногодишња Српкиња Милка Лапчевић, чије је тијело пронађено почетком марта 1992. године.

Tијела убијених у кући Буквића одвезена су и најприје сакривена на простору војног складишта Луг код Чепина, а касније превезена 500 километара даље, на локацију Ризвануша на Велебиту у близини Госпића, гдје су их открили и ексхумирали истражиоци Хашког трибунала у мају 2002. године.

Међу убијенима је било осам жена и четири брачна пара, а само из породице Катић убијени су осамдесетдвогодишњи Дмитар, његови синови Милан /59/ и Петар /54/, снаха Босиљка /47/ и рођака Драгиња /69/.

У прикривање злочина умијешани су тадашњи командант Другог зборног подручја генерал Ђуро Дечак, тадашњи шеф Хрватске извјештајне службе Мирослав Tуђман, као и Безбједносно-информативна служба на чијем је челу тада био пуковник Анте Гугић.

Тијела су премјештена уз пратњу и знање Криминалистичког сектора Војне полиције, којем је на челу био мајор Анте Главан, а транспорт посмртних остатака спакованих у бијелу пластичну бурад средином јануара 1997. године обавила је Карловачка инжењеријска бригада Хрватске војске.

За овај злочин оптужена су само двојица припадника 130. бригаде Хрватске војске као непосредни извршиоци – Никола Иванковић и Енес Витешковић, који су правоснажно осуђени на 15, односно 11 година затвора.

По попису становништва Хрватске 1991. у Паулин Двору је живјело укупно 168 становника, од чега 147 Срба.

По попису становништва у из 2021. године у том селу је живио укупно 71 становник, без навођења националне припадности.

 

 

 

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterGoogle+Pin on PinterestEmail to someonePrint this page

Comments are closed