Српски Меморијал, Јово Бајић: Библиографија о српским страдањима у 20. веку

Јово Бајић. Библиографија о геноциду над српским народом, 2017. Фото: Flickr, илустрација

Јово Бајић. Библиографија о геноциду над српским народом, 2017. Фото: Flickr, илустрација

После вишегодишњег савесног и пожртвованог рада господин ЈОВО БАЈИЋ у сараднњи са Архивом Српске академије наука и уметности је прикупио и систематизовао податке о обимној литератури која се односи на српска страдања.

То је једна од првих програмских обавеза превдиђених 2014. године планом рада Друштва за подизање меморијалног центра српским жртвама 20. века. Библиографија обухвата књиге на српском језику о злочинима над српским народом, чиме обезбеђује документацију и основне путоказе истраживачима који се баве и који ће се бавити изучавањем страдања српског народа у прошлим временима.

У Библиографији се налазе научна, мемоарска и публицистичка дела, као и зборници архивске грађe који сведочe о догађајима који су се десили и о људима који су постојали.

Поред научних студија библиографијом су обухваћене монографије, завичајне хронике и зборници радова са научних скупова посвећених страдању српског народа.

У изради библиографије коришћени су пре свега електронски каталози Народне библиотеке Србије у Београду, Библиотеке Матице српске у Новом Саду, Народне и универзитетске библиотекe Републике Српске у Бања Луци и Централне народне библиотеке „Ђурђе Црнојевић“ у Цетињу.

Библиографија садржи преко 2000 наслова и подељена је на три основне тематске целине:

– Први светски рат,
– Други светски рат,
– Оружани сукоби и Нато агресија 1991–1995. годинe.

Аутори и наслови евидентираних дела су поређани по азбучном реду.

Рад на библиографији није окончан и молимо сваког ко нам може помоћи да се јави аутору господину Јови БАЈИЋУ на електронску адресу bajicjovo@gmail.com или на тел. 064-250 11 61 и Друштву за подизање Меморијала српским жртвама у 20. веку, на електронску адресу srpski.memorijal@gmail.com, односно на телефон 011 32 83 374.

 

Библиографију о српским страдањима у 20. веку, ажурирану на верзију 2.0, можете погледати и преузети ОВДЕ.

 

 

 

 

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterGoogle+Pin on PinterestEmail to someonePrint this page

Comments are closed