Натпис „Република Српска“ на мајици није и не може представљати прекршај ни кривично дјело, али је чињеница да у Хрватској не престаје, већ очигледно јача антисрпска политика иако је ријеч о држави која стоји иза Дејтонског мировног споразума који је овјерио постојање Српске на међународном плану и у оквиру БиХ.
Поручили су то саговорници „Гласа Српске“ након што су хрватски медији објавили да су тамошњи надлежни казнили двојицу мушкараца у Огулину због мајице на којој је писало „Република Српска“ и једног због кокарде.
Све се десило на подручју Огулина у вријеме обиљежавања Божића по јулијанском календару. Како сазнаје „Јутарњи лист“, први мушкарац кажњен је због ношења кокарде, а двојица због мајице на којој је писало „Република Српска“. Један је носио мајицу, а други га је сликао и то објавио на „Фејсбуку“.
Полицијска управа карловачка је, наиме, потврдила да је, између осталог, над мушкарцима старости 24 и 30 година на подручју Огулина спроведено криминалистичко истраживање за почињени прекршај из члана 13. Закона о прекршајима против јавног реда и мира, који се, међутим, односи на тучу, свађу, вику, јер је један од њих носио мајицу којом се ремети јавни ред и мир, а други јер је то снимио и учинио доступним јавности објавом на друштвеној мрежи, чиме је такође реметио јавни ред и мир.
– Уз оптужни приједлог доведени су на надлежни суд који их је пресудом прогласио кривима и казнио новчаном казном у износу од 1.100 евра сваког, уз одузимање мајице – наведено је у полицијској објави, пренијели су медији.
Спољни члан Одбора за европске интеграције и регионалну сарадњу у Народној скупштини Републике Српске Милан Зечевић сматра да у овом случају није у питању конкретно обиљежје ни симбол сам по себи, већ просто опредијељеност једног сегмента националне политике која је одувијек исказивала антисрпске елементе и, сходно томе, драконским приступом показује примјер за свако будуће истицање и помињање Републике Српске.
– А готово на свакој пијаци широм Српске можете у регуларној продаји пронаћи реквизите, сувенире и поклоне са заставом и Хрватске и осталих комшијских држава, и никоме не пада на памет нити да осуђује морално, а камоли да кажњава ни продавце, а засигурно не купце – рекао је Зечевић.
Иако је, каже, Хрватска потписница Дејтонског мировног споразума којим је успостављен међународни правни оквир који је де факто признао Републику Српску, овакви поступци једне од држава потписница су контрадикторни сами по себи.
– Нарочито сада, када је БиХ добила статус преговарача, а гдје је Хрватска прва граница према ЕУ, овакве ствари не би требало уопште да се дешавају, јер не показују истрајан импулс на пољу европских интеграција, као и некоординисаност интеграционог приступа међу чланицама ЕУ према Републици Српској – поручио је Зечевић за „Глас Српске“.
Члан Комисије за спољне послове у Парламенту БиХ Милан Петковић (УС) каже да у овом случају долази до кршења права грађана без обзира на то у којем су поступку кажњени, а позвао их је да траже судско одлучивање па и да по правду иду и до Стразбура ако треба.
– Имамо на дјелу притисак тамошњег Министарства унутрашњих послова, односно Владе Хрватске која и на овај начин жели да оспори права српске националне мањине, што је присутно деценијама. Срби се морају одупријети и сачувати национални идентитет без обзира на то што су расељени и протјерани из Хрватске – закључио је Петковић који је и члан парламентарне групе за сусједне земље.
У Хрватској је, наиме, прије неколико мјесеци изречена казна и због показивања три прста током вожње, а кажњена је особа из Србије.
Међу 15 Срба које је претходних година правосуђе у Хрватској казнило на затворске и новчане казне због извођења патриотских пјесама и објављивања фотографија на друштвеним мрежама и „Јутјубу“ су и двојица чланова српске пјевачке групе „Јандрино јато“. Они су осуђени на новчане казне због тога што су 2022. године у Мркоњић Граду на јавној приредби изводили пјесму Мила Делије „Јован Далматинац“, као и због пјесме „Марширала краља Петра гарда“.
У августу прошле године ухапшен је и адвокат Немања Берић на граничном прелазу Бајаково када се из родног Книна враћао у Београд зато што је на свом „Фејсбук“ профилу објавио снимак на ком се види како у аутомобилу пјева пјесму о Книну „До Динаре ниђе не стајем“. Он је осуђен на 15 дана затвора.
Пооштрене казне
Хрватска је, наиме, 2023. године усвајањем измјена Закона о прекршајима против јавног реда и мира, а на приједлог МУП-а, знатно пооштрила казне за већину прекршаја.
Прописано је да ће онај ко на јавном мјесту извођењем, репродуковањем пјесама, композиција и текстова или ношењем или истицањем симбола, слика, цртежа ремети јавни ред и мир, бити кажњен за прекршај новчаном казном од 700 до 4.000 евра или казном затвора до 30 дана. Ранија новчана казна за те прекршаје износила је од 20 до 150 евра.
Ведрана Кулага Симић