У братуначком селу Кравица обиљежене су 32 године од стравичног злочина над Србима који су на православни Божић 1993. године починили припадници муслиманских снага под вођством Насера Орића.
Парастосу убијеним Србима присуствовали су породице жртава, премијер Републике Српске Радован Вишковић, министар рада и борачко-инвалидске заштите Данијел Егић, изасланик српског члана и предсједавајуће Предсједништва БиХ Бошко Томић, потпредсједник Народне скупштине Петко Ранкић.
Парастосу код спомен-крста, које је служило локално свештенство, присуствовали су и предсједник Борачке организације Републике Српске Радан Остојић, делегације општина и удружења логораша из регије Бирач, организација породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Братунца, Сребренице и Зворника.
Помен се служио за 163 Срба из Кравице и сусједних заселака настрадалих у Одбрамбено-отаџбинском рату, од којих су њих 49 убиле муслиманске снаге из Сребренице, 7. јануара 1993. године.
Одата је почаст и положено цвијеће уз спомен-крст у Кравици за 3.267 погинулих српских цивила и бораца из средњег Подриња и Бирча.
Етничко чишћење у средњем Подрињу започето је у априлу 1992. године уништавањем свега што је српско.
Муслиманске снаге из Сребренице под командом Насера Орића, уз помоћ јединица са братуначког, власеничког и зворничког подручја наставиле су прогон, убиства и уништавање српског становништва и имовине током цијеле 1992. и почетком 1993. године.
Ни 32 године од српског страдања нико није одговарао за убиства и злочине у Кравици, као ни за остале злочине у великом броју српских села у средњем Подрињу, изузимајући двојицу Бошњака који су осуђени за три појединачна убиства на подручју Братунца.
Вишковић: Злочин над злочинима
Премијер Републике Српске Радован Вишковић рекао је да Суд и Тужилаштво БиХ поново врше злочин над Србима убијеним у својим домовима у Кравици на православни Божић 1993. године, јер су их прогласили легитимним војним циљем и никога за то нису процесуирали.
Вишковић је истакао да је је убиство Срба у братуначком селу Кравица злочин над злочинима.
„Доћи људима на Божић и побити их у њиховим домовима, а то онда Суд и Тужилаштво БиХ прогласе легитимним војним циљем је још једна увреда и злочин над тим истим људима“, рекао је Вишковић новинарима у Кравици, гдје је присуствовао парастоса за страдале Србе.
Он је подсјетио да су злочине над Србима два мјесеца вршиле њихове комшије које су се враћале из дана у дан да пале и пљачкају имовину и да се иживљавају.
„Оно што је поразно за такав гнусни злочин је да већ 32 године за то нико није одговарао“, нагласио је Вишковић.
Егић: Злочин не смије бити заборављен
Министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Данијел Егић изјавио је данас да ратни злочин почињен над Србима у Кравици на православни Божић 1993. године никада не смије да буде заборављен и да из њега српски народ треба да извуче поуку да може да вјерује само себи.
„Симптоматично је то што су злочине над Србима на велике православне празнике чиниле њихове комшије муслимани“, рекао је Егић новинарима у Кравици, гдје данас присуствовао обиљежавању 32 године од великог српског страдања у Кравици.
Он је истакао да се из овога мора извући поука да српски народ не смије никоме да вјерује и да може вјеровати само себи.
„Морамо бити саборни, морамо се чувати и пазити као народ. Са друге стране, о овоме што се десило у Кравици на православни Божић 1993. године морамо да причамо младим нараштајима ради изградње културе сјећања“, рекао је Егић.
Он је навео да се данас у Кравици одаје пошта свим српским жртвама из средњег Подриња и Бирча.
„Долазићемо овдје сваке године, јер ово не смије да се заборави“, поручио је Егић.
Мапу српских стратишта у пуном формату и са навигацијом можете погледати овде
Филиповић: Кравица симбол страдања Срба у 20. вијеку
Предсједник Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Братунац Радојка Филиповић истакла је да је Кравица симбол страдања Срба у 20. вијеку, те поручила да злочини не смију остати некажњени и да се злочинци не смију кретати слободни овим просторима ако се жели мир, суживот и толеранција у БиХ.
„Током цијелог 20. вијека постојала је геноцидна намјера да Срби нестану са ових простора. Сама чињеница да је Кравица нападнута на највећи православни празник Божић говори у прилог томе“, рекла је Филиповићева новинарима у Кравици, гдје је присуствовала помену Србима убијеним у овом братуначком селу.
Она је испричала да су Србе тада убијали редом и да су међу жртвама њена бака Крстина Ерић /79/, која је била непокретна и њен супруга Негослав /81/, Мара Божић /84/, као дјеца Владира Гајић од пет година, Биљана Николић од седам, Микајло Павловић 12 и Зорица Божић 12.
Према њеним ријечима, Кравицу су пљачкали и палили два и по мјесеца, а 24. марта када је ослобођена затечен је стравичан призор.
„Ниједна кућа није била усправно, лешеви су били на све стране, кости некомплетне, седам Срба је тај дан нестало, за пет се још трага, од којих су двије жене„, навела је она.
Филиповићева је рекла да предмет Кравица није угледао свјетлост дана да буде подигнута оптужница иако су Срби свједочили да су се учесници покоља у Кравици јавно хвалили шта су радили Србима на Божић 1993. године.
Она је нагласила да правосуђе не ради свој посао, што значи да чини још један злочин, али у миру, против Срба и не ради Институт за тражење несталих БиХ јер прикривају злочине почињене на овим просторима.
„О злочинима над Србима, не само у Кравици, говорићемо сваки дан у години“, поручила је она.