Danas.rs, 9. 11. 2024, Покушај постхумне историјске правде: Да ли су немачки злочинци одговарали за стрељање у Крагујевцу?

Немачки нацисти стрељају – Други светски рат Фото: Архива Да ли су виновници злочина у Крагујевцу 1941. године икада били на суду, да ли су уопште одговарали и да ли су кажњени и ако нису, због чега, покушао је у свом истраживању да открије и обелодани чињенице етнолог-антрополог Ненад Карамијалковић, директор крагујевачког Завода за заштиту споменика културе. – Истраживање…

Цео текст

Политика, 22. 10. 2024, Сећање на Крагујевачки октобар: Крвава одмазда ’сто за једног‘

Крагујевац: Немци одузимају документа пре стрељања, 21. октобар 1941. Фото: Архива, Музеј историје Југославије

Од 2012. године 21. октобар се обележава као Дан сећања на српске жртве у Другом светском рату На Великом школском часу, централној манифестацији октобарских комеморативних свечаности у Крагујевцу, ове године је крај Споменика стрељаним ђацима и професорима у Шумарицама изведена поема „Лекције из памћења” Драгана Хамовића, у режији Небојше Дугалића.…

Цео текст

Погледи, 16. 10. 2024, Краљево: Подигнут споменик жртвама нациста и комуниста

Краљево: Спомен-табла на обележју у Поповом потоку Фото: Погледи.рс

Више од осам деценија било је потребно да се Краљево одужи онима који су, не размишљајући тих октобарских јутара о својим младим животима, испуњавали заклетву дату краљу и отаџбини и јуришали да истерају немачког окупатора из града, као и онима који су побијени само зато што нису хтели да служе…

Цео текст

Глас Српске, 10. 10. 2024, Сјећање казна за злочин у Пребиловцима

Зборник радова о Пребиловцима:: „И испод сиве друге боје живе“ Фото: Глас Српске

Да би памћење и култура сјећања били истинска казна од које се никакав злочин не може сакрити, свјетлост дана угледао је зборник радова о Пребиловцима “И испод сиве друге боје живе”, који на 502 странице доноси значајне податке о страдалничком селу у Херцеговини, историји, култури и Пребиловчанима који, ма гдје…

Цео текст

Српски меморијал, 30. 9. 2024, На данашњи дан – Шабачки Крвави марш 24-30. септембар 1941.

Крвави марш Шапчана, 24-30. септембар 1941. Фото: Данас, збирка РФ   На данашњи дан готово 5.000 Шапчана, који су у одмазди за неуспелу опсаду Шапца и Мачванске Митровице (Церског одреда четничких војних одреда) одведени на усиљени марш до села Јарак у тадашњој Независној Држави Хрватској у привремени логор на ледини, враћени су у новоосновани логор у касарни војске Краљевине Југославије,…

Цео текст

Глас Српске, РТРС, 7. 9. 2024, Гаравице: 83 године од усташког злочина над 12.000 Срба; Нове провокације – постављена ратна застава БиХ [Мапа]

Бихаћ, стратиште Гаравице у септембру 2024. године са ханџар муслиманским обележјима на месту муслиманског усташкога покоља 15.000 Срба и Јевреја Фото: Глас Српске

У Гаравицама код Бихаћа, једном од највећих стратишта српског народа у НДХ, обиљежавају се 83 године од усташког злочина над 12.000 Срба, међу којима је био велики број дјеце. Служен је парастос и положени вијенци и цвијеће на споменик. Министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Данијел Егић рекао је…

Цео текст