Танјуг, 31.7.2015, Понавља се конкурс за споменик страдалима од ’90.

Ушће, Београд (илустрација) Вечерње новости

Ушће, Београд (илустрација) Вечерње новости

Одбор за подизање споменика страдалима у сукобима од 1990. године одлучио је да не додели прву награду, саопштио је председник тог одбора Горан Весић.

Осим тога, Весић, који је и градски менаџер, је истакао да ће конкурс бити поновљен како би се пронашло оптимално решење.

Он је, отварајући изложбу приспелих радова у Музеју историје Југославије објаснио да ће сада постојати прецизнији захтеви, проистекли из стручних расправа, и да ће се покушати да се добије најбоље решење које ће бити реализовано и које ће представљати спомен-комплекс.

Како наводи, тај споменик треба да буде општеприхваћен у јавности и да задовољи све захтеве.

„Мора да има димензију меморијалности, односно да буде сећање на све жртве, да има димензију едукације, да младе генерације могу да се уче о свим ужасима који су се десили на територији бивше Југославије после 1990. и да има неку врсту истраживања, јер се, нажалост, и данас налазе нове жртве…“, рекао је Весић.

Он је нагласио да ће се инсистирати на томе да на самом споменику буду уписана имена жртава, што до сада било на споменицима.

„Нигде немамо уписана имена својих жртава и данас, нажалост, не знамо име ниједне жртве из Јасеновца. Зато ћемо инсистирати на томе да ту буду уписана имена жртава, да се именом и презименом зна ко је изгубио живот, зато што је припадао нашем народу“, рекао је Весић.

Он је додао да се управо због тога расписује нови конкурс за прву награду.

„Идеја је да после тог конкурса имамо решење које ћемо моћи да применимо, а план је да до краја године имамо решење које ће бити усвојено, опште прихваћемо у јавности и да следеће године, на београдском ушћу, на месту које је довољно репрезентативно, преко пута владе, почнемо да градимо меморијални комплекс“, истакао је Весић.

Он се посебно захвалио професору Николи Вукосављевићу, који је у стручном делу и оцењивању, како је навео, заиста урадио велики посао и без његовог рада и труда не би било резултата.

Добитници друге награде на првобитном конкурсу су аутори Славе Ајтоски и Драган Николић са коаутором Зораном Ајтоским, док је трећу награду добио аутор Душан Петровић.

Изложбу пристиглих радова могуће је видети у Музеју историје Југославије на Дедињу наредних 10 дана.

 

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterGoogle+Pin on PinterestEmail to someonePrint this page

Comments are closed