From: Radisa Dragicevic
Date: 2016-07-04 22:55 GMT+02:00
Subject: Javljanje
To: srpski.memorijal@gmail.com
Poštovani,
Pročitao sam Vaš poziv pre nekoliko dana u Politici.
Slažem se da je preko potrebno sačiniti spisak stradalih u ratovima dvadesetog veka, iz mnogo razloga.
Činjenica je da je trebalo početi ranije – sve je manje tragova i svedoka, a bojim se da su neke žrtve sačuvane samo u sećanjima, i da će ostati u nepoznatim i neobeleženim grobovima, nepomenute.
Nisam siguran pre koliko godina sam počeo da radim na „Imeniku žrtava Drugog svetskog rata u opštini Knjaževac“ (delove iz rukopisa je koristio dr Srđan Cvetković u svojoj knjizi iz 2012), ali sam se ovog proleća vratio rukopisu, i, evo, pripremio da bude knjiga sa više od 300 stranica.
Od zvanično pominjanih 930 žrtava (uglavnom žrtava pobedničke strane i naklonjenih ili neopredeljenih civila), stigao sam do broja 1.583, ali sam čvrsto uveren da i to nije konačan broj. U opštiti ima 87 naselja (istina, neka su već mrtva), i moralo bi se još mnogo toga obići i čuti, ali je radno vreme na poslu od kog živim često od 7 do 19, pa mi ostaje malo vremena za druge aktivnosti.
Naravno, za opštinu Knjaževac postoji spisak stradalih vojnika u ratovima 1912 – 1918, i on je više nego trostruko brojniji, 5.081.
U ratovima 1991 – 1995 (u kojima Srbija, zvanično, nije učestovala) nisu zabeleženi poginuli.
U sukobu sa šiptarskim odmetnicima poginuo je jedan vojnik (1998) i u Nato agresiji (1999) jedan vojnik iz Knjaževca.
Ovih dana ću rukopis poslati na recenziju kod dva doktora istorijskih nauka, a potom – ako procenim da mogu i takav da stavim u korice – daću u štampu jer imam obezbeđena sredstva.
Verujem da već imate odaziv – pojedinaca, pre svih institucija – jer pojedinci često učine više, mada ne i najbolje, i najstručnije. Toga se i sam u svom radu bojim.
Želeći Vam mnogo uspeha,
uz sdračne pozdrave,
Radiša Dragićević
www.books-dragicevic.com