ГЛИНА – На православном гробљу у Глини данас је служен помен за више од 2.000 српских цивила које су звјерски побиле усташе у мају и августу 1941. године.
Помену, које је организовало Вијеће српске националне мањине града Глине, присуствовало је више од 100 Срба, међу којима и предсједник бањалучког Одбора за помоћ Косову и Метохији Милорад Арлов, који је потомак жртава.
Присуствовали су и градоначелник Глине Иван Јанковић и његов замјеник Бранка Митић Бакшић, замјеник жупана сисачко-мославачког из реда српске мањине Мира Олујић и руководство Вијећа српске националне мањине града Глине.
Арлов је, након полагања вијенаца на Спомен-костурницу, рекао да ту леже кости 2.000 Срба звјерски убијених у два покоља.
“У мајском покољу побијено је више стотина Срба из Глине, а у покољу који се догодио почетком августа 1941. године у глинској православној цркви убијено је око 1.500 Срба са Кордуна међу којима и моја четири претка”, рекао је Арлов.
Он је рекао да су кости свих жртава које су побацане у јаме у околини Глине након звјерског мучења и убијања пренесене 1951. године у изграђену спомен-костурницу.
“Захваљујући донацији Владе Републике Српске од 25.000 КМ, коју је одобрио премијер Радован Вишковић 2021. године, Спомен-костурница оронула од зуба времена и земљотреса потпуно је реновирана и остаће наредним генерацијама за сјећање да се никад не заборави, али и не понови”, додао је Арлов.
Арлов је захвалио руководству града Глина што поштује овај историјски догађај и што Срби сваке године могу слободно да положе цвијеће и прислуже свијеће.
Масовна убиства Срба у Глини почела су у мају 1941. године. Један од најсвирепијих и најјезивијих злочина у Независној Држави Хрватској био је покољ неколико стотина Срба у глинској православној цркви у августу 1941. године.
У покољу је страдало 1.200 невиних жртава, а у костурници на православном гробљу сахрањено је 2.000 жртава есхумираних у Прекопи 1951. године.
Спомен-костурница у Глини подигнута је 1951. године и у њу су пренесени посмртни остаци из јама у које су побацани звјерски убијени Срби у великом злочиначком покољу.
Одлуком Скупштине општине Глина од 27. априла 1964. године, 13. мај је проглашен Даном сјећања на жртве фашистичког терора.