Глас Српске, Политика, СРНА, 12. 5. 2024, Помен за дервентске Србе убијене прије 32 године [Мапа]

Спомен, илустрација Фото: Глас Српске

Спомен, илустрација Фото: Глас Српске

У спомен-комплексу Чардак данас је служен помен поводом 32 године од највећег злочина почињеног над српским цивилима у овом дервентском насељу које су убили припадници регуларне војске Хрватске и хрватско-муслиманских паравојних формација из Дервенте.

Највећи број Срба са Чардака, њих 37, убијени су на Васкрс 26. априла 1992. године, док су остали страдали у логорима.

На мјесту гдје је подигнуто спомен-обиљежје пронађена је масовна гробница са посмртним остацима 19 мјештана, а тијела девет жртава пронађена су у католичком гробљу на Модрану.

Далибор Ђекић имао је само 14 година када му је отац Слободан убијен на кућном прагу. Прича да су данас осјећања помијешана, али да је остала празнина у срцу и души цијелога мога живота.

„С друге стране сам поносан јер се мој отац са комшијама уписао у историју нашег града, уткао себе у темеље наше Републике“, рекао је Ђекић.

Градоначелник Дервенте Милорад Симић рекао је да се на Чардаку догодио велики злочин и да су многи људи страдали на кућним праговима.

„Овдје се масовна гробница десила, као и на католичком гробљу. Не смијемо заборавити, а опростити треба“, рекао је Симић новинарима.

Он је нагласио да треба достојанствено обиљежавати сваку тужну годишњица, као што је то данас учињено.

Предсједник Удружења ратних заробљеника Дервенте Драго Кнежевић изразио је је незадовољство јер одговорни и даље нису процесуирани.

„Убијене су цијеле породице за шта нико до данас није одговарао. Убијене је породица Лазаревић – отац, мајка и син, код породице Живковић који су прије него што су убијени заклали су прасе и почастили непријатеља. Убијена је породица Зорић супруга и муж, породица Ћудић„, рекао је Кнежевић.

Он каже да, уколико се не може доћи до оних који су починили злочине, може се доћи до оних који су одговорни по командној одговорности.


Мапу српских стратишта у пуном формату и са навигацијом можете погледати овде

„Сада за све учињено нема оптужнице, нема суђења и то је јако жалосно“, рекао је Кнежевић.

Сјенима чардачких мученика поклонили су се чланови њихових породица, градоначелник Симић и предсједник Скупштине града Бојан Радановић, делегације Удружења ратних заробљеника, Градске борачке организације, Удружења „Ветерани Републике Српске“ и Организација старјешина ВРС, Организације породица погинулих и заробљених бораца и несталих цивила града.

Вијенце су положили и представници Полицијске станице, Центра за ненасилну акцију Београд/Сарајево, те делегације политичких партија.

 

 

 

 

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterGoogle+Pin on PinterestEmail to someonePrint this page

Comments are closed