У Трњаку и Доњој Дубици у федералној општини Оџак данас је обиљежено 80 година од усташког злочина у Другом свјетском рату, када је звјерски убијено 751 лице, од чега 143 дјеце, од којих чак њих 15 млађих од 15 година и 15 беба у колијевци.
У Трњаку је убијено 601 лице, а у Доњој Дубици више од 150 лица. Данас у овом селу у ФБиХ живи свега педесетак Срба.
Поводом обиљежавања, у спомен-цркви посвећеној Светом апостолу Павлу у Трњаку служен је парастос и положени су вијенци. Одржан је и историјски час на којем су говорили историчар Димитрије Живановић из Модриче, поријеклом из Дубице, и потомак Саво Вујичић, аутор књиге „Трњак“.
Вујичић, потомак жртава трњачке трагедије која се догодила 6. и 7. децембра 1944. године, изјавио је Срни да је за вријеме Другог свјетског рата у Трњаку живјело 693 Срба.
Он је рекао да је тог 6. и 7. децембра 1944. године убијен 601 српски цивил, те навео да преостала 92 мјештанина тада нису затекли у кућама и да су захваљујући томе преживјели.
Вујичић је навео да је на споменику саграђеном у Доњој Дубици уписано 751 име, од чега је 601 становник Трњака, те додао да нису сви ту сахрањени.
„За њих 74 сигурно се зна да овдје нису имали почивалиште зато што су сахрањени у Новом Селу на такозваној Бауновој пустари и бачени у Босну 6. децембра, 1944. године. То су били људи које су на превару позвале усташке власти да бране подручје од високих вода ријеке Босне и тако су настрадали“, рекао је Вујчић.
Према његовим ријечима, у кући у којој се родио усташе су убиле 144 лица међу којима и све његове претке по оцу, дједа, бабу и њихово шесторо дјеце, а отац му је остао жив зато што се сакрио у шуму, а послије су га спасили добри људи.
Двадесетдеветогодишњи Славко Вујић из Трњака рекао је да је у Другом свјетском рату погинуло 79 Вујића, од годину дана старости до 65 година, а да он носи име по свом дједу Славку.
„Драго ми је што се у овом броју окупљамо. Има нас који смо млађи и живи да преносимо и свједочимо о томе шта је било на овим просторима, да се више никада не понови и да не заборавимо жртве“, поручио је Вујић.
Предсједник Скупштине општине Шамац Симо Варадиновић изјавио је да овај злочин не смије да буде заборављен и да треба да буде наук свима у временима која долазе, поручујући да српски народ мора бити сложнији.
„Желимо суживот са свим народима. Међутим, овакве ствари се никада не смију заборавити и треба да буде велики наук српском живљу да буде сложан и добро да води рачуна о томе ко ће бирати и ко ће представљати српски народ“, нагласио је Варадиновић.
Живановић, који потиче из Доње Дубице, рекао је да су највеће акције у Другом свјетском рату биле спроведене од 1943. до 1945. године, с тим да обиљежавају 6. и 7. децембар 1944. године јер је тада на простору Доње Дубице Трњака, према сазнањима, страдало око 800 лица.
Он је додао да је број страдалих можда и већи.
Мапу српских стратишта у пуном формату и са навигацијом можете погледати овде
„Ми смо овдје данас и треба да пошаљемо поруку мира, да се сјећамо наших жртава, да знамо шта се дешавало у Другом свјетском рату, да будемо достојни насљедници њихове борбе за слободу. То је оно што су они нама подарили, слободу и живот на овим просторима“, поручио је Живановић.
Шамачки свештеник Ненад Тојић служио је данас парастос и страдалима у Одбрамбено-отаџбинском рату, за 29 бораца из Доње Дубице и четири из Трњака, те су положени вијенци за све погинуле у Одбрамбено-отаџбинском и Другом свјетском рату.