ИСКРА, 16. 8. 2016, Изложба о Момчилу Гаврићу, најмлађем подофициру Првог светског рата

Поднаредник Момчило Г аврић предаје рапорт мајору Стевану Туцовићу Фото: Народна библиотека Србије, Ристо Шуковић

Поднаредник Момчило Г аврић предаје рапорт мајору Стевану Туцовићу Фото: Народна библиотека Србије, Ристо Шуковић

У галерији Дома ратних војних инвалида у Београду отворена је изложба о Момчилу Гаврићу, најмлађем војнику, а потом и подофициру Првог светског рата. Припремљена и организована с Музејом Јадра из Лознице, изложба ће трајати до 27. августа.

Посетиоци ће моћи да виде више десетина фотографија и факсимила докумената о дечаку јунаку, ратном и мирнодопском страдалнику – Момчилу Гаврићу. Поставка чији је аутор Горан Вилић, кустос историчар Музеја Јадра, има две целине. Једна је посвећена Гаврићевом ратном путу, а друга послератном школовању и приватном животу „ратника мањег од пушке“.

Рођен првог дана маја 1906. године у Трбушници код Лознице, Гаврић је имао једва осам година када су му аустроугарски војници из Хрватске домобранске 42. дивизије, познатије као „Вражја дивизија“, убили оца, мајку, три сестре, четири брата и бабу, а кућу запалили. Он је преживео захваљујући оцу који га је послао код стрица да нађе запрегу.

Оставши и без породице и без дома, пошао је на Гучево, да тражи српску војску. Пронашао је Шести артиљеријски пук Дринске дивизије, постао њихов војник и, са саборцима, прошао све страхоте Првог светског рата. У осмој години постао је каплар Шестог пука, а у чин поднаредника, када је имао 12 година, унапредио га је лично војвода Живојин Мишић.

О Храбрости Момчила Гаврића најбоље сведочи то што је 1914. учествовао у чувеној бици на Гучеву, а потом и у колубарској епопеји. Преживео је албанску голготу, рањен је на Солунском фронту, а 1918. учествује у победоносном маршу на Београд.

 

 

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterGoogle+Pin on PinterestEmail to someonePrint this page

Comments are closed