НСПМ, Политика, 10. 12. 2024, На подручју Федерације БиХ оскрнављено или у потпуности уништено око 1.000 српских гробаља, од укупно 1.130 колико их има

Оскрнављено српско православно гробље у селу Тупковићи, заселак Самарџићи, у федералној општини Живинице (Тузлански кантон) Фото: РТРС

Оскрнављено српско православно гробље у селу Тупковићи, заселак Самарџићи, у федералној општини Живинице (Тузлански кантон) Фото: РТРС

На подручју данашње Федерације БиХ (ФБиХ), на коме је до почетка последњих ратних сукоба у БиХ живело више од 540.000 Срба, у протекле нешто више од три деценије, оскрнављено је или у потпуности уништено око 1.000 српских гробаља, од укупно 1.130 колико их има.

Од национално и верски мотивисаних напада тамошњих вандала поштеђена су само малобројна православна почивалишта која се налазе на неким изолованим и удаљеним локацијама.

И пре неколико дана на православном гробљу у селу Тупковићи, заселак Самарџићи, у федералној општини Живинице потпуно је уништено више надгробних споменика. У предратно време у том селу живела су 383 припадника српске националности. Тренутно живе само три повратника, која су за медије изјавила да након скрнављења месног гробља осећају повећан страх.

У Одбору за заштиту права Срба у ФБиХ напомињу да мета вандала у другом ентитету нису само православна гробља и верски објекти већ подједнако тако и српски повратници и њихова имовина, па чак и саобраћајни знакови на којима они називе места исписане ћирилицом прецртавају спрејом. Таквих примера има много, али не и примера адекватног деловања надлежних федералних органа и институција. Ретки су случајеви да су вандали, након извршеног кривичног дела, откривени, а камоли и законски санкционисани.

Ђорђе Радановић, председник поменутог одбора за „Политику“, каже да се у Федерацији БиХ сваке године, укључујући и ову на измаку, догоди више од 60 национално и верски мотивисаних напада на Србе и њихову имовину. Крајњи циљ манифестовања мржње на тај и такав начин, напомиње он, јесте застрашивање и јасна порука православним Србима који живе на подручју ФБиХ, а има их нешто више од 30.000, да и они треба да иду са својих вековних огњишта.

„Сведочили смо безброј пута до сада на које све начине су малтретирани Срби који су долазили на, углавном, девастирана гробља, на којима почивају њихови најмилији. И то је део једног осмишљеног концепта да се у ФБиХ заувек уклоне сва православна обележја и протера преостали део српског народа. По мом мишљењу тај концепт је само део великобошњачке политике којој је циљ да од БиХ направи бошњакистан по узору на сличне муслиманске земље“, истакао је Радановић.

Након недавног рушења надгробних споменика у повратничком селу код Живиница (место у Тузланском кантону), министар безбедности у Савету министара Ненад Нешић позвао је федералног министра унутрашњих послова Раму Исака и министра унутрашњих послова Тузланског кантона да „одмах реагују и да се укључе у истрагу”. Он је исказао забринутост због чињеница да су у овој години учестали напади на српске повратнике и у Тузланском кантону који је, како је навео, био пример толерантности.

„Уништавање православног гробља акт је застрашивања и најгнусније ширење мржње. Починиоци овог злодела морају бити пронађени, а повратници заштићени. Онај коме сметају мртви само зато што су били друге вере и националности, за мету има живе”, навео је Нешић на друштвеној мрежи „Икс”.

 

 
Душанка Станишић

 

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterGoogle+Pin on PinterestEmail to someonePrint this page

Comments are closed