У Другом светском рату град Сомбор ослобођен је 21. октобра 1944. године, али борбе око града нису се смиривале. Вишедневне тешке борбе за успостављање мостобрана код Батине започеле су 11. новембра. У наредних десетак дана на овом страшном ратишту погинуло је 1.800 бораца, а велики број је рањен.
Поводом 80 година од Батинске битке у Спомен музеју Батинске битке, као депадансу Градског музеја Сомбор отворена је изложба „Сомборски партизански одред и ’Партизанско виђење Сомбора‘“. Ауторка изложбе је Мартина Малбашки, кустос-историчар.
Сомбор се борио и патио заједно са борцима, јер је од почетка Батинске битке па до окончања непријатељстава у Другом светском рату град је неговао око 10.000 рањеника. Међу има био је и Јанко Ступавски који је због тежине задобијених рана, морао дуже време да борави у Сомбору. Због тога је имао прилике да упозна његове становнике и сам град. О томе је писао у свом делу „Партизанско виђење Сомбора“, које је део недавно отворене изложбе. Како је истакла кустос Малбашки у својим сећањима Ступавски пише да много дугује народу Сомбора и околине и да је велика част говорити и писати о том народу, који је у овој бици дао и више него што је могао дати.
Изложба која доноси документарну грађу, те приказ ратишта завршава причом о Партизанском гробљу у Сомбору. Ово гробље формирано је почетком новембра 1944. године упоредо са биткама које су Народноослободилачка војска Југославије и Црвена армија водиле у Подунављу. Погинули борци, они који су подлегли ранама у жестоком ратном окршају сахрањивани су на ледини поред пута, на простору који се у народу зове Екемова капела. Тај простор око капеле данас је познат као Партизанско гробље.
Отварању изложбе у Спомен музеју Батинске битке присуствовали су, уз представнике града Сомбора, Владе Војводине и представници амбасаде Руске федерације, делегације регије Хасавјурт из Републике Дагестан, Првог центра за обуку Војске Србије и СУБНОР-а, а поздравну реч на отварању дао је Давид Фирањ, директор Градског музеја Сомбор.
Александра Исаков