
Јама Котор код Видрована, Никшић Фото: Вечерње новости, Велиша Кадић
Епископ будимљанско-никшићки тражи од председника Црне Горе да се уз голооточане сатисфакција обезбеди и за хиљаде оних у масовним гробницама
Епископ будимљанско-никшићки Методије упутио је отворено писмо председнику Црне Горе Јакову Милатовићу у коме наводи да подржава иницијативу за доношење закона о рехабилитацији и обештећењу голооточких затвореника, али очекује да се она прошири и обухвати правну рехабилитацију невино страдалих од комунистичког режима.
„Посредством средстава јавног информисања упознати смо с вашом недавном иницијативом за доношење закона о рехабилитацији и обештећењу голооточких затвореника. Овом приликом желимо да искажемо нашу свесрдну подршку таквој иницијативи, сматрајући је у потпуности оправданом и значајним симболичким кораком у правцу изградње делотворне правне државе. Делимо ваше уверење да свака жртва тоталитарне репресије заслужује правну рехабилитацију, правичну или макар моралну сатисфакцију за претрпљене патње. Такође, сматрамо да не постоји ниједан уверљив морални и правни аргумент који би оправдао дискриминацију недужних жртава револуционарног терора”, навео је у отвореном писму Милатовићу владика Методије.
Владика Методије је председнику Црне Горе указао на неке недостатке иницијативе.
„Позната је и неспорна чињеница да су од стране револуционарног покрета, који је предводила Комунистичка партија Југославије, у периоду током и непосредно након Другог светског рата, на територији Црне Горе извршени масовни злочини над наводним идеолошким противницима тог покрета. Етикетирајући своје жртве најчешће као народне непријатеље и домаће издајнике, без оптужбе и суда стрељано је и погубљено на стотине и хиљаде наших сународника”, пише владика Методије.
Додаје да „небројена сведочанства говоре да су се међу жртвама налазила и деца, жене и старци, чија је једина ’кривица’ била то што су били најближи сродници идеолошки прокажених лица”.
„Осим страдања без утврђене кривице – казне која тешко може бити сразмерна наводном преступу – оно што такве злочине чини нарочито тешким јесте околност да се посмртни остаци погубљених и даље налазе у масовним гробницама. Неидентификовани, без права на хришћански погреб и постхумно обележје, ови наши сународници су осуђени на грађанску смрт и после бесудне физичке кончине”, написао је Методије.
„Свака таква масовна гробница тешка је и неизбрисива мрља на савести читавог друштва и јавна оптужба против институција државе која тврди да стреми владавини права и демократским вредностима. На територији Епархије будимљанско-никшићке налази се најмање неколико таквих стратишта, о чему смо својевремено обавестили и надлежне правосудне институције”, навео је владика Методије.
„Према нашим сазнањима, међу пострадалима који безгробно почивају у јамама (Котор јама, Бока јама и друга стратишта) налазе се и клирици Српске православне цркве, због чега имамо не само право него и обавезу да у свакој прилици тражимо да се посмртни остаци свих жртава грађанског рата, који се налазе у масовним гробницама, без даљег одлагања ексхумирају и достојно, као људи, сахране. То је најмање што се у оваквом случају може и мора захтевати”, истакао је владика Методије.
Он истиче да, без обзира на бројне европске и међународне декларације, „постоји неупитна морална обавеза сваког грађанина да се стара и ради на томе како би се ова дубока рана братоубилаштва у нашем бићу напокон исцелила свебратским опроштајем и помирењем”.
Н. Ђурић, дописник Политике из Подгорице