РТРС, 1.5.2018, Комеморација жртвама логора Јасеновац одржана у Њујорку

Комеморација жртвама логора Јасеновац,  у Њујорку Фото: РТРС

Комеморација жртвама логора Јасеновац, у Њујорку Фото: РТРС

Тема овогодишње конференције била је “Лекције из Јасеновца за студије људских права и међународног права у 21. вијеку“…

Синоћ је у Њујорку одржана седамнаеста по реду конференција и комеморација жртвама логора у Јасеновцу, у организацији Јасеновачког истраживачког инситута.

Тема овогодишње конференције била је “Лекције из Јасеновца за студије људских права и међународног права у 21. вијеку“. Угледни предавачи говорили су о својим истраживањима у вези са геноцидним акцијама које су се одвијале у концентрационом логору Јасеновац, као и циљу да Хрватска коначно послије више од 70 година призна коначан број жртава из овог логора и све злочине над Србима, Јеврејима и Ромима из  Другог свјетског рата.

Професор др Гидеон Грајф, главни истраживач Института Шем Олам у Израелу, изложио је аутентична свједочења Јевреја који су успјели да преживе тортуру Јасеновачког логора, док је др Дарио Видојковић предочио девет доказа да у Хрватској нису присутни нео-фашизам и нео-нацизам, јер Хрватска држава никада и није престајала да буде фашистичка, односно нацистичка.

Такође, овим путем је професор Универзитета у Регенсбургу, у Њемачкој, др Видојковић изложио план да се од хрватске Владе затражи забрана коришћења поздрава “За дом спремни“ која директно позива на насиље и пореди се са нацистичким поздравом “Хајл Хитлер“.

Бивши директор Историјског Архива Србије, историчар Јован Пејин био је такође један од говорника и овом приликом је преставио свој нови рад Јасеновац, Степинац, порицање Холокауста и ревизије називајући хрватски народ геноцидним, а Алојзија Степинца и Ивана Шарића одговорним за распламсавање злочина у Другом свјетском рату.

Посљедњи предавач овогодишње конференције била је професорка филозофије Ванијер колеџа из Монтрела, др Љиљана Петровић, која је са политичко-филозофског становишта говорила од декриминализацији агресије у међународном праву. Она је у свом раду осудила најмоћније демократске државе свијета за правдање агресије коју чине, називајући је хуманитарним интервенцијама.

Професор Бери Литучи, предсједник Јасеновачког истраживачког института, најавио је да ће комеморација јасеновачким жртвама бити одржана и сљедеће године, и да институт неће одустати од свог циља док се правда за злочине почињене над Србима, Јеврејима и Ромима не задовољи.

 

 

 

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterGoogle+Pin on PinterestEmail to someonePrint this page

Comments are closed