Код Спомен-костурнице у Дракулићу обиљежене су 83 године од усташког покоља више од 2.300 Срба у овом и околним селима Мотике, Шарговац, те у руднику Раковац.
Усташки покољ више од 2.300 Срба у бањалучким селима прије 83 године неопростив злочин који не смије бити заборављен, истакао је то предсједник Републике Српске Милорад Додик данас у Дракулићу гдје се обиљежавају 83 године од усташког покоља у селима Дракулић, Шарговац и Мотике, те руднику Раковац, гдје је звјерски убијено 2.315 Срба, међу којима 551 дијете. Усташе су Србе у бањалучким селима убијале сјекирама, ножевима и крамповима без иједног испаљеног метка.
У име институција Републике Српске вијенац су положили предсједник Српске Милорад Додик, предсједник Народне скупштине Ненад Стевандић, министар рада и борачко-инвалидске заштите Данијел Егић.
Уједињена Република Српска и њене институције су гарант да нам се никада не понови злочин у Дракулићу, рекао је предсједник Републике Српске Милорад Додик.
– Не смијемо да заборавимо, нити да опростимо оно што се десило у једном дану те 1942. године, када је без метка убијено 2.300 људи, од тога више од 500 дјеце. Само зато што су били Срби. Увјерен сам да када би хипотетички данас „усташе“ могло доћи овдје да би исто све поновиле, још бестидније и без живог свједока, завршивши оно што нису све прије осам деценија – нагласио је Додик.
Он је поручио да Срби били ти који су донијели слободу другим народима у оба Свјетска рата.
– И онда су они крајем прошлог вијека кренули на српски народ, ваљда да нам захвале за слободу коју смо им донијели. Зато је дужност сваког Србина да баштини наш идентитет. И данас међународни фактори потпомогнути „комшијама“ желе да будемо поробљен народ. И зато им смета када позивамо наш народ на уједињење. Зашто је лоша идеја „Српског света“? Ми само хоћемо нашу Републику Српску и стабилну Србију – додао је Додик.
Предсједник Републике Српске је нагласио да Српски народ не смије да се одрекне ни Косова и Метохије и нашег напаћеног народа који тамо живи.
– Никада не смијемо признати ту лажну државу – поручио је Додик.
И делегација Града Бањалука, коју је предводио градоначелник Драшко Станивуковић присуствовала је у Дракулићу обиљежавању 83. годишњице страдања Срба у усташком покољу у зиму 1942. године и полагањем цвијећа одала почаст страдалим жртвама.
– Док их спомињемо и овако се окупљамо овај злочин никада неће бити заборављен – рекао је Станивуковић.
– Све оно што непријатељи желе да униште и да код нас Срба православаца и светосаваца више не буде и не постоји – то је управо оно што изнова и изнова треба да залијевамо. Данас је наша порука да су кроз историју хтјели да нам униште храмове. Сваки храм смо подизали, јер наш храм говори о нашој вјери. Хтјели су да запале и запалили су мошти Светог Саве у нади на униште Светосавље, који је једини исправан пут међу Србима. Хтјели су да униште Пећку патријаршију. Хтјели су да овај злочин гдје је страдало 2.300 Срба, да кажу да то нису Срби православци већ жртве фашистичког терора без имена и презимена. Данас знамо ко смо и ко нас је убијао и шта је била идеја да овдје не постојимо, да нас овдје нема – казао је градоначелник.
Бањалука, како је поручио, ради идејни и главни пројекат за изградњу споменика у Шарговцу, код Основне школе „Ђура Јакшић“, посвећен невино настрадалој дјеци, коју су 7. фебруара 1942. године мучки убиле усташе.
Из СПС-а, чија је делегација данас одала почаст жртвама усташког терора у насељима Дракулић, Шарговац, Мотике и руднику Раковац, истичу да остају досљедни у настојању да истина о тим страшним догађајима никада не изблиједи.
Из СПС-а поручују да ће наставити да његују културу сјећања и поштују српске жртве, јер је то темељ идентитета тог народа и историјске истине.
У име Србије вијенац су положили генерални конзул Србије у Бањалуци Милош Вујић и представник Владе Србије.
Мапу српских стратишта у пуном формату и са навигацијом можете погледати овде
Цвијеће су положили министри у Влади Српске, посланици у Народној скупштини, делегације Борачке организације, Трећег пјешадијског /Република Српска/ пука Оружаних снага БиХ, Центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих и Центра за друштвено-политичка истраживања.
Код Спомен-костурнице цвијеће су положиле и делегације града Бањалуке, невладиних организација проистеклих из Одбрамбено-отаџбинског рата и НОР-а.
Полагању вијенаца претходила је Света литургија у Цркви Светог великомученика Георгија у насељу Дракулић, коју је служио епископ Сава уз саслужење више свештеника Епархије бањалучке.
Усташе су 7. фебруара 1942. године, без испаљеног метка, на монструозан начин убиле 2.315 Срба, међу којима и 551 дијете.
Под командом натпоручника Јосипа Мишлова и фра Вјекослава Филиповића из такозваног „Тјелесног здруга Анте Павелића“, усташе из Загреба и Бањалуке убијале су Србе без иједног испаљеног метка – сјекирама, ножевима и крамповима.