РТРС, Срна, 1. 12. 2024, Шамац: Помен за 137 Срба које су убиле усташе 1944. године [Мапа]

Спомен, илустрација Фото: РТРС

Спомен, илустрација Фото: РТРС

Код споменика у Српској Тишини и Шамцу данас је служен помен за 137 Срба које су на данашњи дан 1944. године убиле усташе, међу којима је било десеторо дјеце.

Лазо Вакић из Српске Tишине који је у Другом свјетском рату изгубио седам чланова породице, међу којима три стрица, док је отац одведен у логор, рекао је да је најстарији члан фамилије Вакић.

„Усташе су потрпале у два камиона становнике Српске Tишине, њих највише, те из Писара и Шамца, које су превезли преко Саве и стријељали код моста. Усташе су бацале бомбе на нејач која је остала у кућама“, испричао је Вакић.

Потомак жртава Лазар Станојевић, којем су усташе отјерале у логор дједа и два стрица, рекао је да су окупљају сваког 1. децембра у знак сјећања на пострадале у минулим ратовима да их отргну од заборава.

„Tо је врло тежак датум када је највише мјештана Српске Tишине страдало у једном дану. Tрудимо се да очувамо сјећања на њих и да се надамо да у будућности неће више бити негативних збивања на овим просторима“, рекао је Станојевић.

Помен је служен и за 10 погинулих бораца и три цивилне жртве Одбрамбено-отаџбинског рата, а потом су на спомен-обиљежја положени вијенци.

Предсједник општинске Борачке организације Радован Зорановић рекао је новинарима да је садашња генерација изнијела борбу за слободну српског народа на овом простору.

„Остаје нам даља борба да се то не заборави, да пренесемо на млађе генерације да знају шта се дешавало тих дана на овим просторима, како у Другом свјетском, тако и у Одбрамбено-отаџбинском рату“, истакао је Зорановић.

Начелник општинског Одјељења за општу управу Наташа Маринковић рекла је новинарима да сваког 1. децембра Шамчани и мјештани Српске Tишине одају пошту невиним жртвама у протеклим ратовима.

„Посебан задатак пред свима нама јесте да његујемо сјећање са дубоком вјером и надом да се ово зло никада више неће поновити над српским народом“, нагласила је Маринковићева.

Заупокојене литургије служене су у Цркви Покрова Пресвете Богородице у Српској Тишини и у Цркви Светог великомученика Димитрија у Шамцу.

 


Мапу српских стратишта у пуном формату и са навигацијом можете погледати овде

 

 

 

 

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterGoogle+Pin on PinterestEmail to someonePrint this page

Comments are closed