РТРС, Срна, 9.9.2017, БГ: У цркви Светог Марка служен помен за жртве „Медачког џепа“

Београд - Парастос у цркви Светог Марка  Фото: СРНА

Београд – Парастос у цркви Светог Марка Фото: СРНА

У цркви Светог Марка у Београду данас је служен парастос за 88 Срба убијених прије 24 године у агресији хрватске војске на Медачки џеп код Госпића, зону која је била под заштитом УН.

Парастосу, који је служило свештенство цркве Светог Марка, присуствовали су породице жртава, као и чланови Удружења породица несталих и погинулих лица „Суза“, предсједник Координације српских удружења породица несталих, погинулих и убијених лица са простора бивше Југославије Драган Пјевач, те директор „Веритаса“ Саво Штрбац.

Предсједник Удружења „Суза“ Драгана Ђукић изјавила је Срни да су казне изречене за овај злочин пред хрватским судовима понижавајуће и да се може закључити да је у односу Хрватске према злочинима над Србима из године у годину све гора ситуација.

„Породице немају ни мир, ни спокој, јер је чињеница да је учињен злочин, да постоје доказ и свједоци, зна се ко је починилац и ко је одговоран, а нико није осуђен, нити је злочин осуђен. Жртве немају спокој“, рекла је Ђукићева.

Ђукићева је нагласила да су породице српских жртава разочаране повампирењем усташтва у Хрватској, те сматрају да заслужују истину и правду, јер су већ биле жртве политике и боли их што су и у 21. вијеку жртве политике.

Она је поручила да ће се породице борити да се истина и правда сазнају, да се не понови.

„Али, шта кад нас не буде било, ко ће да брине о томе? Све пада у заборав. Чињеница је да је злочин почињен. Породицама је све теже да се боре за правду из године у годину, јер свака нова ситуација у Хрватској и региону само потпирује мржњу“, додала је Ђукић.

Она сматра да нема истинског суочавања са прошлошћу и помирења све док се не призна да су се злочини догодили на свим странама и док починиоци не буду кажњени.

Директор Документационо-информационог центра „Веритас“ Саво Штрбац је рекао Срни да је изблиза пратио случај жртава „Медачког џепа“, јер је као члан комисије за размјену у једном дану примио 51 жртву.

„Још имам страшан осјећај, као да се јуче догодило. Били су измасакрирани. У мјесту гдје смо их преузимали, на Марковац, Хрвати су их довезли у хладњачи у врећама. Били су голи, сложени једни на друге. Доње вреће пуцале су под теретом горњих“, прича Штрбац.

Он је напоменуо да га сцена убијених и данас прати иако је цијели рат провео гледајући посмртне остатке.

Штрбац је рекао да је Хашки трибунал након пордизања оптужнице против тројице хрватских генерала /Адеми, Норац, Бобетко/, тај случај уступио хрватском правосуђу, гдје је Рахим Адеми ослобођен, Мирко Норац осуђен на шест година, док је Јанко Бобетко умро прије пресуде.

Он је додао да је хрватско правосуђе осудило тројицу хрватских војника – Велибор Шолаја правоснажно на пет година затвора, а Јосипа Крмпотића и Јосипа Мршића неправоснажно на по три године затвора, што су минималне казне.

Представници породица жртава су послије парастоса у Ташмајданском парку, у близини цркве, положили цвијеће код споменика српским жртвама.

У нападу на Медачки џеп убијено је 88 Срба, од којих 46 војника, 36 цивила и шест полицајаца, углавном након заробљавања. Међу убијенима било је 26 особа старијих од 60 година и 17 жена.

 

 

 

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterGoogle+Pin on PinterestEmail to someonePrint this page

Comments are closed