РТС, Танјуг, 25.9.2015, Обележена 71. годишњица операције „Халијард“ у Прањанима

Прањани, Галовића поље, простор импровизованог аеродрома из 1944/45.  Фото: Daniel Sunter, Panoramino

Прањани, Галовића поље, простор импровизованог аеродрома из 1944/45. Фото: Daniel Sunter, Panoramino

Полагањем венаца на Галовића пољу у Прањанима код Горњег Милановца обележена је 71. годишњица мисије „Халијард“ током које су, у Другом светском рату, мештани овог краја спасили 520 америчких пилота.

Давне 1944. године када смо са савезницима заједно напредовали ова земља је била окупирана, подсетио је бригадни генерал из Ваздухопловства САД за Европу Марк Камерер, преноси Танјуг.

„Моји преци и припадници Ваздухопловства САД су летели како би бомбардовали нафтна постројења у румунском граду Плоешти која су била важна за нацисте. Они су чинили све да их заштите, а те мисије бомбардовања нас су коштале половину флоте бомбардера“, подсетио је бригадни генерал Марк Камерер.

Камерер, који је и у име америчке амбасаде у Србији положио венац, рекао је да је током тих мисија погођено више до 1.000 припадника ваздухопловства, па су били приморани да напусте авионе.

Према његовим речима, 520 пилота доведено је овде иза непријатељских линија које је штитио народ Србије.

Напомињујући да су овдашње породице уступиле своје кревете и храну, бринући за безбедност авијатичара САД и савезника, Камерер је подсетио да је „баш овде српски народ израдио писту“.

„Само уз помоћ алата радили су и ноћу и дању како би бринули о нашим пилотима. Захваљујући томе успели смо да доведемо наше авионе овде, а пилоти су евакуисани и враћени својим породицама“, рекао је Камерер, додајући да не може да искаже емоције и захвалност које има према српском народу.

Нагласивши да су тиме ове две земље веома повезане, Камерер је рекао да је убеђен да ће пријатељство између српске и америчке војске и два ваздухопловства бити још више ојачано у будућности.

Указујући на велики значај данашњег догађаја, саветник председника Србије Оливер Антић је истакао да су Немци мучили обичне сељаке, а неке и стрељали, али да нико од њих није одао ниједног пилота.

Сви су, како је рекао, враћени безбедно у базе у Италију, а пожртвованост је суштина карактера српског народа и војске.

„У неким другим крајевима, ближе западу, пилоте су убијали или предавали, али нама то није дозвољавала наша част, историја и традиција“, поручио је Антић.

Председник општине Горњи Милановац Милисав Мирковић рекао је да је та општина раширених руку увек дочекивала госте, а то гостопримтсво је било узвраћено.

„На овом месту пре 71 годину евакуисан је највећи број пилота у оквиру акције ‘Ваздушни мост’ која је у америчким круговима позната као ‘Халијард'“, подсетио је Мирковић.

Обележавању годишњице ове мисије присуствовала је и директорка за политичка питања за Русију, Украјину и Евроазију Лора Грос, бригадни генерал и заменик команданта Ратног ваздухопловства Србије Душко Жарковић, потпуковник у пензији и председник Фондације Халијард Џон Капело, заменик амбасадора САД Гордон Дугуит и други војни изасланици САД.

Након полагања венаца у цркви у Прањанима одржан је помен, а потом у школи у том месту приказан филм о Џорџу Вујновићу, последњем ветерану мисије „Халијард“.

Мисија „Халијард“ је једна од највећих мисија евакуације оборених савезничких пилота у окупираној Европи током Другог светског рата.

Од августа 1944. до фебруара 1945. уз помоћ народа Србије и Југословенске војске у отаџбини генерала Драгослава Михаиловића, око 600 савезничких пилота евакуисано је у Италију са импровизованих писта у Србији и БиХ.

Село Прањани, према подацима хроничара, је место где је почело спасавање више од 520 савезничких пилота у августу 1944. тако што је уз помоћ локалног становништва направљена писта на коју су амерички авиони могли да слете и спасу пилоте.

Амерички пилоти евакуисани су с привременог аеродрома Галовића ливаде, под Равном гором, у више десетина ноћних и дневних летова транспортних авиона, који су их пребацили до база у Италији.

Мисија „Халијард“ се сматра и за једну од најуспешнијих спасилачких мисија изведених иза непријатељских линија у историји ратовања.

 

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterGoogle+Pin on PinterestEmail to someonePrint this page

Comments are closed