На Бадњи дан 6. јануара 1916. извршен је дивљачки масакр 103 најугледнија мештанина Пореча, у југозападном делу Македоније у селу Манастирец надомак Брода.
Брутална ликвидација Срба Брсјака, од стране бугарских злочинаца позната је под називом масакр крај Дервишке њиве.
Кости мученика страдалих уочи православног Божића 1916 положене су у крипти спомен капеле изнад Манастиреца, и остављене у забараву препуштене нехају нељуди. Заборављена и напуштена од свих, ова Спомен капела пропада, као и ми сами уз наш заборав, нехај… А сва је обасјана раскошним бадњаком одасвуд, као пука симболика наших огледа, наших (разбијених) огледала.
Капела страдалих предака. Тешко је закључити где су кости убијених Срба. Део је разбацан у подруму капелe све зарад истискивања српске свести становништва Пореча, који су називали “Мала Шумадија”.
У историјским записима тај покољ је уписан као масакр крај Дервишке њиве.
Бугарске окупационе власти су у Другом светском рату оскрнавили костурницу и уколонили спомен плоче са имена свих страдалих мученика. Потом је у време власти комуниста постављена нова плоча без имена убиних Срба која је пре неколико година оштећена. Након последњег увида које је СПОНА имала недавно, забележено је да је плоча на Цркви потпуно поломљена и скрајнута.
Мапу српских стратишта у пуном формату и са навигацијом можете погледати овде