СРНА, 21.9.2017, Поклонили се јунацима на Кајмакчалану и освојили Олимп

Кајмакчалан Фото: Жарко Ракић, Политика

Кајмакчалан Фото: Жарко Ракић, Политика

ФОЧА, 21. СЕПТЕМБРА /СРНА/ – У акцији фочанског Планинарског друштва „Зеленгора“, 28 планинара из Фоче и Источног Сарајева одало је пошту српским јунацима на Кајмакчалану, а након тога, њих 15 се успјешно попело и на највећи врх Грчке-Митикас на планини Олимп.

Планинари су у спомен-капели и спомен-костурници, које се налазе на самом врху Кајмакчалана на планини Ниџе, одали почаст и запалили свијеће за неколико хиљада српских војника погинулих у освајању непријатељских положаја у Првом свјетском рату.

Планинарско ходочашће на Кајмакчалан, на 2.521 метар изнад мора, организовано је поводом једног вијека од Великог рата и 101 године од пробоја на Кајмакчалану, који је извршен у септембру 1916. године.

Предсједник „Зеленгоре“ Карло Шимовић каже да су планинари усхићени и поносни што су посјетили то свето, витешко мјесто и одали пошту погинулим јунацима.

Према његовим ријечима, најмлађи планинар има девет година, најстарији 68, а међу њима је и већи број жена.

Акција је настављена успоном на Олимп, на врх Митикас на 2.918 метара изнад мора, који је савладало 15 планинара.

Шимовић каже да су временске прилике биле повољне, тако да су утисци изванредни.

„Рани полазак, уз освјетљење чеоних лампи, омогућио је планинарима вансеријско уживање. Са падина врха Скала пратили су излазак сунца из Егејског мора. Једнако су били импресивни погледи на околне стрме и стјеновите врхове Стефани и Сколио, планинарске домове у њиховим подножјима, дубоке долине које окомито стреме ка обалама Егејског мора, стада дивокоза“, преноси Шимовић утиске са успона на Олимп, који је организован четврту годину заредом.

Између два успона, планинари су обишли љековите изворе у градићу Лутраки на сјеверу Грчке, водопад у граду Едеса, мјесто Пела у којем је рођен Александар Македонски и у којем се налазе остаци једног од древних античких градова.

„Ипак, најдирљивије утиске опет носимо са војничког гробља Зејтинлик у Солуну и новог сусрета са старином Ђорђем, живим чуварем гробља. Чланови планинарског друштва били су дирнути чињеницом да се њихов прошлогодишњи поклон спомен-капели, у дрвету резбарени амблем друштва, налази на видљивом мјесту, на самом улазу у капелу“, каже Шимовић.

Учесници ове акције још су у Грчкој, гдје је остало да обиђу комплекс манастира Метеори, након чега се враћају кући.

 

 

 

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterGoogle+Pin on PinterestEmail to someonePrint this page

Comments are closed