СРНА, 25. 3. 2019, Грајф: Страдање у Јасеновцу не смије бити минимализовано

Гидеон Грајф Фото: Вечерње новости, В. Данилов

Гидеон Грајф Фото: Вечерње новости, В. Данилов

БИЈЕЉИНА, 25. МАРТА /СРНА/ – Књига „Јасеновац – Аушвиц Балкана“ представља студију о злу човјечанства и страдању невиних људи у ова два стравична логора што не смије бити заборављено нити минимализовано, рекао је аутор овог научноистраживачког дјела Гидеон Грајф.

Грајф, који је главни истраживач Института за Холокауст „Шем Олам“, рекао је да је у Јасеновцу у Другом свјетском рату убијено 700.000 Срба, Јавреја и Рома, те да вјерује да је тај број и много већи.

„На основу даљих истраживања, неких надгробних споменика и гробних мјеста која смо успјели да нађемо кроз сва истраживања, вјерујем да је тај број и много, много већи“, рекао је Грајф новинарима у Бијељини гдје је промовисана његова књига.

Он је навео да књига, базирана на истини и чињеницама, путем бројних докумената, чињеница и фотографија представља енциклопедију страдања Срба, Јевреја и Рома у Другом свјетском рату.

„Јасеновац је логор у коме су Срби, Јевреји и Роми, али и остали антифашисти страдали на најокрутнији могући начин. Усташама је било веома важно да жртва пати, да се што више мучи, били су жељни да виде крв, патњу, а уживали су и у најокрутнијем злостављању не само мушкараца него и дјеце, жена“, рекао је Грајф.

Он је додао да су усташе уживале у што окрутнијем начину убијања, те да су имали чак 57 метода мучења које су користили.

„У Јасеновцу, као и другим логорима, није било довољно само убити жртве, већ их је требало изложити и тортури и понизити“, рекао је Грајф.

Он је нагласио да је страшна и неспорна истина да су чак и њемачки официри који су посјећивали Јасеновац и друге логоре у Хрватској били згранути бруталношћу коју су у њима видјели.

Нијемци су, рекао је Грајф, с друге стране, чинили невиђена зла, убијали су своје жртве, али нису, за разлику од Хрвата-усташа, жељели да имају крв на својим рукама, да дотичу тијела жртава и били су увјек удаљени од њих у току њихове смрти.

„У Јасеновцу су, пак, усташе уживале у убиствима, жељели су да гледају људе док патећи умиру. Тај садистички начин убијања и тортуре над жртвама најбоље може да покаже разлику између два логора смрти – Јасеновца и Аушвица“, рекао је Грајф.

Он је нагласио да подаци из историје говоре да су њемачки официри који су долазили у Јасеновац извјештавали њемачке нацисте у Аушвицу о окрутностима које су се чиниле у Јасеновцу.

„Имамо, дакле, ту чињеницу да су се чак и њемачки зликовци жалили на количину окрутности и зла које се дешава у Јасеновцу“, рекао је Грајф, напомињући да свијет није „у магли сакривао збивања на Балкану“ него је то чинио тадашњи режим који је све „гурао под тепих“.

Ипак, додао је он, истина на видјело мора да исплива кад-тад.

„Овим радом желим да се чињенице о страдању Срба, Јавреја и Рома у овим логорима изнесу на видјело, да се не заборави такав режим у једној земљи те да се више никад не понови историја, да никада не заборавимо, да се ни случајно не дозволи минимализовање историјски доказаних злодјела“, рекао је Грајф, додајући да његова књига представља и осуду свих оних који су окрутно наступали, иживљавајући су и убијајући невине људе.

Историчар Саша Мирић, члан Завичајног удружења Тузлака у Бијељини које је заједно са Народном библиотеком „Филип Вишњић“ организовало данашњу промоцију, рекао је да дјело Грајфа има огроман значај за српски народ који је масовно страдао у Другом свјетском рату, као и Јевреји.

Мирић је најавио да ће се Грајф у наредном периоду бавити документовањем истине о дешавању у Сребреници у ратним збивањима од 1992. до 1995. године.

„С обзиром на то да је с овим у вези било много произвољних оцјена о догађајима на том простору, вјерујем да ће та комисија утврдити жртве свих народа на подручју Сребренице“, рекао је Мирић.

Наводећи да је данас представљено дјело које је преведено на три језика, Мирић је указао да би и Срби требало да преводе све своје научно-документоване радове како би свијет био упознат о историји и страдању овог народа.

Мултидисциплинарна студија „Јасеновац – Аушвиц Балкана“ од 712 страна историјске грађе награђена је лани на Међународниом сајму књиге као научни подухват године.

Грајф је главни истраживач Института за Холокауст „Шем Олам“, а књига је објављена прошле године након трогодишњег истраживања.

 

 

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterGoogle+Pin on PinterestEmail to someonePrint this page

Comments are closed