СРНА, 26. 3. 2025, Навршиле се 33 године од злочина у Сијековцу [Мапа]

Црква Свете великомученице Марине у Сијековцу Фото: РТРС

Црква Свете великомученице Марине у Сијековцу Фото: РТРС

Навршиле су се 33 године од злочина над српским цивилима у Сијековцу код Брода, првог масовног злочина у БиХ који се догодио прије него што је почео сукоб, а починили су га припадници регуларне Хрватске војске и паравојних муслиманско-хрватских снага из БиХ.

Тог 26. марта 1992. године у Сијековцу је убијено девет српских цивила, а наредних дана још 37 Срба из овог приградског насеља.

Најмлађа жртва свирепог злочина имала је 17, а најстарија 72 године, док је у злочиначком походу запаљено 15 кућа и црква.

Сви убијени били из сијековачких породица Зечевић, Милошевић, Трифуновић и Радановић. Јован Зечевић убијен је у кући заједно са своја три сина, Миланом, Васом и Петром, лицем са посебним потребама.

Иста судбина задесила је Луку Милошевића који је убијен заједно са своја два сина, Жељком и Драганом. Убијени су још и Мирко Радановић и Срето Тривић.

Чланови породица Мартић и Дујанић убијени су на данашњи дан 1992. године у Броду, а већ сутрадан догодио се покољ у Сијековцу.

У документима Борачке организације Брод наводи се да је током 1992. године у Сијековцу убијено 46 српских цивила.

Окупација хрватских снага прекинута је 7. октобра 1992. године, када је генерал Славко Лисица пажљиво осмишљеном војном акцијом ослободио подручје општине Брод.

Током окупације Брода, укупно су погинула или убијена 504 лица, од којих је 137 цивила.

Из четири масовне гробнице са подручја Сијековца и Брода ексхумирано 126 лица српске националности.

Мапу српских стратишта у пуном формату и са навигацијом можете погледати овде

У оквиру обиљежавања 33 године од злочина вијенац су положили изасланик предсједника Републике Српске Сања Вулић, изасланик српског члана и предсједавајуће Предсједништва БиХ Бошко Томић и помоћник министра за борачко-инвалидску заштиту Републике Српске Небојша Видаковић.

Цвијеће су положили вршилац дужности директора Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица Виктор Нуждић, те делегација Народне скупштине, представници БОРС-а, Републичке организације породица погинулих бораца и несталих цивила, представници српског народа у заједничким институцијама.

Такође, цвијеће су положили и начелник општине Брод Милан Зечевић и представници осталих градова и општина.

Претходно је убијеним српским цивилима служен парастос у Цркви Свете великомученице Огњене Марије.

У првом ратном злочину почињеном на територији БиХ за сат времена убијено је деветоро Срба, међу којима највише чланова породица Милошевић и Зечевић.

Припадници регуларне Хрватске војске, заједно са паравојним хрватско-муслиманским јединицама из БиХ и Хрватске, су 26. марта 1992. године у Сијековцу убили девет српских цивила, а наредних дана још 37 Срба.

У Сијековцу је током 1992. године убијено 46 српских цивила, наводи се у документима Борачке организације Брод.

Окупација хрватских снага прекинута је 7. октобра 1992. године, када је генерал Славко Лисица пажљиво осмишљеном војном акцијом ослободио подручје општине Брод.

Обиљежавање организује Одбор Владе Српске за његовање традиције ослободилачких ратова.

 

 

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterGoogle+Pin on PinterestEmail to someonePrint this page

Comments are closed