БЕОГРАД, 8. ЈУЛА /СРНА/ – У Цркви Светог Марка у Београду у суботу, 23. јула, биће служен парастос за 1.600 Срба који су мучки убијени на православни празник Огњену Mарију 30. јула 1941. године у Ливну, саопштено је из Удружења „Огњена Марија Ливањска“.
Помен страдалима биће служен у недјељу, 24. јула, у Цркви Светих Кирила и Методија у Новом Саду, а 25. јула у Цркви Светог Јована Богослова у Бањалуци.
На сам дан страдања, у понедјељак, 30. јула, помен ће бити служен у Спомен-капели Свете великомученице Марине у Ливну, а 3. августа на гробљу у Челебићу.
Од јуна до почетка августа, а највише уочи и на празник Огњене Марије 1941. године усташе су побиле више од 1.600 Срба Ливањског поља, од тек рођених – до старих и немоћних.
Међу првима су, према матрици Независне Државе Хрватске /НДХ/, побијени угледни ливањски Срби, свештеници, љекари, адвокати, трговци да својим ауторитетом не би стали на чело отпора страшном терору, а затим су у шуми Копривница побијене и њихове породице.
У Основној школи у Челебићу убијено је на Огњену Марију 40 дјеце. Тијела покланих бачена су у рупе из којих се раније вадио шљунак, на мјесту званом Барјак, а тамо почивају и данас.
На Ледини код села Пролог убијено је око 500 српских домаћина.
Велики број Срба живи су бачени у крашке јаме дубоке и преко 40 метара, а само у јаму Равни Долац бачено је 214 жена и дјеце, гдје су умирали данима.
У јаму Бикушу, изнад села Челебић, бачени су већином одрасли мушкарци, везани жицом и канапом док је у јаму Камешнице и Тушнице бацана нејач из околних српских села.
У љето те 1941. године затрте су цијеле породице, а у неким селима није остао ниједан Србин.