БЕОГРАД, 9. ОКТОБРА /СРНА/ – Данас се навршава 29 година од како су на путу Петриња-Глина у Хрватској убијени запослени шабачке екипе РТС-а новинар Зоран Амиџић, сниматељ Бора Петровић и асистент сниматеља Дејан Милићевић, док је мобилисани уредник у Радио Шапцу Сретан Илић преминуо на путу до болнице, а за тај злочин још нико није одговарао.
Аутомобил у ком се налазила екипа РTС-а нападнут је из засједе и изрешетан 9. октобра 1991. године, подсјећа Удружење новинара Србије /УНС/.
Командант Трећег батаљона 544 моторизоване бригаде ЈНА Јово Илић је за УНС-ов Досије раније рекао да су новинари убијени у вријеме када је на снази било примирје.
У саопштењу се наводи да нико од војних ни цивилних власти Илића није контактирао, иако је он први био на лицу мјеста и превезао рањеног Сретана Илића до бригадне болнице у Глини.
УНС наводи и да су се подаци из Амиџићеве новинарске биљежнице и документације коју је имао код себе убрзо послије убиства појавили у хрватском листу Слободни тједник.
У том листу, осам дана након убиства, појавио се текст под насловом Пуцати на шпијуне без заустављања.
Из текста се види да је аутор, потписан са Јован Кубура, користио биљежницу и документа која је код себе имао Амиџић када је убијен.
На иницијативу запослених у шабачком Дописништву РTС-а улица из које су убијене колеге отишле на посљедњи задатак носи њихово име, а прије двије године, испред зграде је откривено спомен-обиљежје.
У саопштењу се наводи да њихова матична кућа РТС, породице страдалих новинара, пријатељи и колеге на сваку годишњицу постављају питање „коме и зашто је новинарска екипа била мета?“.