СВЕТОМ архијерејском литургијом, црквеним обредом и полагањем венаца у организацији града Лознице обележена је данас 218. годишњица од Боја на Чокешини.
Био је то још један у низу историјских часова Центра за културу у Лозници којем је, по традицији, на Лазареву суботу, присуствовао већи број грађана Поцерине и Јадра, поштовалаца ослободилачких ратова, омладине. У име града Лознице венац крај споменика 303 устаника положили су помоћник градоначелника Љубинко Ђокић и народни посланик Милан Југовић. Пошту су одали и припадници Војске Србије, из гарнизона у Клупцима, као и чланови подружница за неговање традиција слободе.
– Бој на Чокешини је био крвава борба српских устаника на брду Липовцу у којој су они победили у бици са Турцима али ту победу нису могли да виде, рекао је Љубинко Ђокић, обраћајући се крај споменика у порти манастира.
– Тај бој и победа јесу симболи јунаштва, храбрости и страдања које је ушло у легенду о чему је певао српски гуслар Филип Вишњић. Немачки историчар Леополд Ранке је то упоредио са спартанаским јунаштвом античког краља Леонида. Кроз целу историју, ове крајеве западне Србије пратили су сурови догађаји. Поред овог боја сећамо се и Боја на Лозници из 1810. године када се цртала западна граница Србије, рекао је Ђокић. Он је подсетио да и 218 година после Чокешине наша држава дипломатским путем исцртава своју јужну границу.
– Једно је сасвим сигурно – и 1804. и данас ми знамо шта је најбоље за Србију. Ми у Лозници, увек смо у служби наших грађана: желимо да исцртамо што више добрих путева, комуналне инфраструктуре, да уз помоћ наше владе реконстришемо и опремамо наше болнице, школе, подижемо нове вртиће, изграђујемо спортске објекте и спортске терене. Речју, све што је добро и корисно за наше суграђане. Поштујемо претке и боримо се за будуће генерације, поручио је помоћник градоначелника на свечаности у Чокешини.
Крај споменика Браћи Недићима и устаницима у порти манастира изведен је пригодан уметнички програм у којем су наступали ученици лозничке Гимназије и основне школе „Петар Тасић“, етногрупа Лозице у гуслар Младен Јеврић.
В. Митрић