Вечерње новости, 22. 7. 2024, Пребиловци: Стална поставка изложбе поводом 83 године од масакра Срба у Пребиловцима [Мапа]

Пребиловци: Припрема сахране дела ексхумираних Срба, 1990. Фото: Вечерње новости

Пребиловци: Припрема сахране дела ексхумираних Срба, 1990. Фото: Вечерње новости

Поводом обележавања 83-годишњице једног од најсвирепијих злочина почињених над српским народом у Другом светском рату, Музеј жртава геноцида приређује сталну изложбену поставку „Пребиловци 1941″, која ће бити отворена у Дому културе Свети краљ Милутин 5. августа.

Поставку ће отворити министар информисања и телекомуникација Дејан Ристић, а аутори су историчари Јасмина Тутуновић Трифунов, виши кустос у Музеју жртава геноцида, Предраг Лозо и Драгослав Илић из Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица, и Бојан Арутина, в. д. директора Музеја жртава геноцида, као и др ум. Никола Радосављевић, програмски директор Музеја.

На изложби ће бити представљени бројни експонати, аудио-визуелни материјали, фотографије, документа и историјски извори који сведоче о трагичној судбини мештана у августу 1941. Међу њима ће се наћи и реплика столице пребиловачке учитељице Стане Арнаут, коју су усташе сурово убиле, и која симболизује патњу и страдање људи у једном од најкрвавијих злочина у НДХ.

Након великих покоља над Србима у Чапљинском и Столачком срезу, усташе су ноћу, између 3. и 4. августа 1941, опколиле српско село Пребиловце. После мучења у ОШ Краљ Милутин и силосу за жито у селу Тасовчићу, око 500 мештана, међу којима 237 деце и 233 жена, бачено је у јаму Голубинка, код села Шурманци. Током августа преостали Пребиловчани су убијани на више од 40 стратишта. Уништене су 52 породице и угашено 36 огњишта. Предратно становништво са више од 1.000 душа, свело се на 172. Од деце преживело је само неколико дечака, међу којима и чувени историчар Милорад Екмечић.


Мапу српских стратишта у пуном формату и са навигацијом можете погледати овде

САМО 45 СТАНОВНИКА

Пребиловци данас имају 45 становника. У некадашњој ОШ Краљ Милутин обновљена је библиотека с именом учитељице Стане Арнаут. Новоизграђени храм Васкрсења Христовог освештан је 2015. и у крипту положено седам од 176 пронађених ковчега са посмртним остацима.

Шездесетих година, по налогу власти, помртни остаци жртава забетонирани су у јамама Голубњача у Ржаном долу, Хутово I и II, Бивоље брдо, Видоње код Житомислића, Доњој и Горњој Кукавуши и Голубинки код Шурманаца. Тек 1990. и 1991. године организоване су ексхумације у седам од 13 крашких јама. Кости око 4.000 убијених Срба положене су у крипту спомен-цркве посвећене Сабору српских светитеља и пребиловачких мученика.

У оружаној акцији Чагаљ, у јуну 1992, снаге ХОС, ХВО и регуларне војске Хрватске, спалиле су Пребиловце. Уништене су куће, оскрнављено гробље и минирана спомен-црква.

 

 

В.Ц.С.

 

 

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterGoogle+Pin on PinterestEmail to someonePrint this page

Comments are closed