На Спомен-гробљу поред магистралног пута Косјерић-Ваљево, одржана комеморација и служен парастос 81 родољубу, које је 28. јула 1941. године немачка казнена експедиција стрељала у знак одмазде за једног убијеног војника – мотоциклисту
КОСЈЕРИЋ – У присуству родбине, представника локалне власти и борачких организација, на Спомен-гробљу на шумовитим Буковима, поред магистралног пута Косјерић – Ваљево, у уторак је одржана комеморација и служен парастос 81 родољубу, које је 28. јула 1941. године немачка казнена експедиција стрељала у знак одмазде за једног убијеног војника – мотоциклисту.
Према историјским подацима било је то прво масовно стрељање грађана у Србији, спроведено према злогласној наредби Рајха, да се за једног убијеног немачког војника стреља 100 а за рањеног 50 српских глава.
У уторак су на централни споменик венце положиле делегације општине и борачких организација а родбина на сваки појединачни белег жртава.
Парастос је служио архијерејски намесник црногорски са свештеницима из Сече Реке и Ражане као и монахиње манастира Ваведење из Овчарско-кабларске клисуре. Занимљиво је да помен жртвама са верским обредом никад није прекидан од пре 74 године.
Никад није расветљено ко је на Буковима убио немачког мотоциклисту. Сумњало се да је то дело ваљевских партизана или Павла Вујадиновића из села Росића, који је касније нађен обешен испред своје куће.
СТРАДАЛИ И ДЕЧАЦИ
ТОГ 28. јула прве ратне године Немци су похватали становнике варошице, жетеоце из околних села и косце са Дивчибара и 81 родољуба ставила пред стрељачки строј. Међу невиним жртвама били су и дечаци од 15 и 16 година.
Т. Пауновић
Напомена:
Званична југословенска/српска историографија води стрељање у Буковима као прву немачку одмазду по пропорцији „100 за 1 и 50 за 1“, мада је то мало вероватно.
Наиме, Наредба (Keitels Befehl OKW Nr. 888-41) Вилхелма Кајтела о пропорцији у одмазди само на продручју Немачке војне командатуре Србија од „100 за 1 и 50 за 1“ издата је 16. септембра 1941. године. Наређење о примени ове наредбе генерала Франца Бемеа, команданта окупационе управе Србије, датирано је 10. октобра 1941. године, тако да се тек одмазде у операцији „Лук Саве – Дрина“, стрељања талаца у Мачви, Рађевини, Јадру и Поцерини могу сматрати првом применом оваквог вида одмазде.
Српски меморијал / а.м.