У част обележавања 700 година од смрти српског краља Стефана Уроша II Милутина Немањића, у Скопљу се од 24. до 26. октобра одржава међународни научни скуп “Краљ Милутин и доба Палеолога: Историја, књижевност, културно наслеђе” на коме ће бити представљено око 78 научних радова.
Под благословом Синода СПЦ, домаћин и коорганизатор је Српски културно информативни центар Спона, а у организацији су учествовали и Универзитет у Крагујевцу у оквиру пројекта EuroWeb COST Action 19131, Институт за литургику и црквену уметност Православног богословског факултета Универзитета у Београду, као и Институт за стратегијска истраживања Републике Србије.
Почетком 14. века на југу српске средњовековне државе развила се обимна делатност на пољу градитељства, монументалног сликарства, књижевности. На подручју српске државе окупљају се значајни мајстори, најбољи у своме времену, који по свим приликама долазе из водећих уметничких центара. Упоредо са војним интервенцијама, краљ Милутин и његово окружење везују се за уметничку, културну и духовну снагу ромејског Царства династије Палеолога.
Епоха краља Милутина, обимом уметничких домета, који су данас видљиви у сразмерно мањем броју сачуваних споменика, представља врхунац стварања у српском и ромејском културном контексту.
Директан пренос свечаног отварања научног скупа у Скопљу и рад учесника можете пратити у недељу (24.10.) са почетком у 09:00 путем YouTube канала СПОНЕ: SKIC Spona https://www.youtube.com/watch?v=7FK9MvRcDiY
Ђорђе Баровић – Вести