Стрељан је на Бањици 26. августа 1943. Ни за шта крив. Професор и доктор права Ђорђе Тасић, аутор више од 600 радова из правне науке, рођен у Врању, 7. новембра 1892. године, у врањанској породици. Имао је два брата. Није био политичар, али се борио за аутономију Универзитета у Београду, што га је коштало живота.
Дипломирао је у двадесет седмој, а докторирао следеће године на Правном факултету у Београду, као један од ђака професора Слободана Јовановића.
Тасића пут води до Суботице, где (1920–1923) ради на Правном факултету, где усавршава немачки и француски језик и пише озбиљне правне расправе везане за државно право и ради на Енциклопедији права, као предмету о коме је држао предавања студентима.
Пуних седам година овај Врањанац биће на Правном факултету у Љубљани, где предаје од 1923. до 1930. године. После каријере у Словенији биће изабран за редовног професора Правног факултета у Београду.
Скроман. Сасвим неприметан. Строг према догматизму у правној науци Тасић се трудио да остане веран себи, правним нормама које је усаглашавао са својим ментором професором Јовановићем и својом браћом у Врању, који су касније постали учени људи.
Живео је сам. Са својим мислима. Књигама, које је написао и много више читао. Верујући у сопствени пример поштовања само правних норми и теорије коју је поштовао.
Живот је чинио обрте и доносио бахатост на коју тихи и скромни професор Тасић није био навикнут.
Окупација (април, 1941) професора је задесила као лице које је било удаљено са Правног факултета. У новембру исте године професор Тасића ће ухапсити Гестапо и спровести у логор.
Ћутао је, а када су Немци схватили да је објављивао радове на немачком и француском језику, враћен је у свој скромни дом у Београду.
Као антидогмата одбио је да потпише Недићеву декларацију „О лојалности“, због чега је ухапшен од стране Немаца 25. августа 1943. године и сутрадан стрељан у логору на Бањици.
Немачки професор Карл Шмит уочи Другог светског рата једном свом докторанту даће као тему „Живот и стручни радови Ђорђа Тасића“.
Ђак професора из Врања на Правном факултету у Београду биће и академик Радомир Лукић, који ће докторирати на париској Сорбони.
Професор Ђорђе Тасић данас је у своме родном граду „обележен“ само спомен – рељефом на згради Вишег суда у Врању, као и спомен бистом у Градском парку.
Његових књига нема у издању ниједне правосудне институције на југу, а још мање о његовом делу знају судије, адвокати и они нови који ступају на сцену велике арене тумачења закона.
Прилика за „поправни“
Крајем септембра у Врању на Педагошкој академији биће одржан међународни научни скуп о професору Ђорђу Тасићу, по чему један од амфитеатара на Правном факултету у Београду носи његово име. Очекује се учешће социолога, филозофа и правника из Србије, Русије, Северне Македоније, Пољске, Бугарске, Федерације БиХ. Професор Ђорђе Тасић стрељан је у Логору на Бањици када је имао само 51 годину.
Војкан Ристић