KoSSev, 5. 11. 2024, Засветлела кућа Џафера Деве

Наводна кућа Џафера Деве (одликованог немачким Гвозденим крстом 1944. године) после рестаурације фасаде 2024. године Фото: Vrbrmo.de, Mtropol TV

Наводна кућа Џафера Деве (одликованог немачким Гвозденим крстом 1944. године) после рестаурације фасаде 2024. године Фото: Vrbrmo.de, Mtropol TV

 

Пола милиона и сами?

У јеку ове дебате, косовско минстарство културе, потврдило је крајем јуна месеца ове године да је издвојило буџет од око 500.000 евра за комплетну рестаурацију објекта и то уз стриктно навође назива – „Накадашња амбуланта – кућа Џафера Деве“.

Са друге стране, према доступним подацима из косовског буџета за 2024. годину, укупан износ новца планиран за овај пројекат процењује се на чак 642,966 евра.

За 2024. годину опредељено је 200.000 евра, за 2025. годину 300,000, док је до 2023. потрошено 142,966 евра.

Тада су саопштили да су ову кућу уврстили у инвестициони програм рестаурације, с циљем да се избегне даљи ризик од уништавања.

Међутим, за разлику од саопштења којим је најављен пројеката 2022. године, када је прецизирано да ће објекат користити као „простор заједнице за културне активности“ и као канцеларија Регионалног центра за културно наслеђе, у новом оглашавању није јасно прецизирана намена, већ само да им је циљ да се објекат стави у функцију „јавне службе за заједницу“.

Косовско министарство културе потврдило је јуна ове године да је у пројект поново укључена невладина организација „Културно наслеђе без граница“, односно да је њихов тим израдио план рестаурације, док није наведено да ли сарађују и са међународним партнерима.

Чак се, када је реч о финансирању, спомиње само износ који је определило косовско министарство културе.

 

Тишина у Приштини

КоССев портал се претходних месеци у више наврата обраћао косовској влади са упитом за коментаре поводом медијских навода и других детаља везаних за рестаурацију овог објекта.

Пар пута смо то чинили током лета, преко потпарола Перпарима Круезиуа поводом тадашњих актуелних радова на реконструкцији куће.

У нашем упиту 6. јуна, односно 9. јула, затражили смо одговоре косовске владе на питања на који начин ће кућа бити реновирана; шта је њена будућа сврха; на који начин ће се обрадити улога Џафера Деве кроз саму реконструкцију, односно да ли ће се његова стварна улога на прави начин представити, а на корист будућим генерацијама и процесима; да ли имају консултанта и експерта у овом специфичном случају када је у питању реконструкција зграда и објекат у власништву контроверзних фигура у историји; колико је новца инвестирано, те какав је однос косовске владе према улози Џафера Дева у историји.

Упркос поновљеним питањима, ни на један упит нисмо добили одговор, осим што нам је Круезиу казао да ће проверити са министарством за културу и одговорити, што се до данас није догодило.

 

Упаљена светла и тишина

Управо због тога, а након што је ова тема поново актуелизована, обратили смо се упитом и косовском министарству културе. Затражили смо уједно да нам одговоре да ли су радови већ завршени и да ли косовска влада сарађује са међународним организацијама на овом пројекту. Међутим, и овај мејл је остао без одговора.

 

Светлеће у бојама за празнике

А тема рестаурације куће Џафера Деве актуелизована је поново након што су на друштвеним мрежама објављене фотографије овог, на изглед, сада већ здања на којем су завршени спољни радови.

Фотографије куће Џафера Деве са упаљеним унутрашњим светлима објављене су пре десетак дана на приватним налозима и страницама албанских корисника Фејсбука.

У међувремену су уследиле нове фотографије – са упаљеним спољним светлима која су једне ноћи осветлила фасаду у црвеној, а дан касније у плавој боји.

„Ово је боја заставе Косова, јуче је кућа Џафера Деве била украшена бојом заставе Албаније. Кућа ће добити по једну боју за сваки празник“, наводи се на једној од страница, која је и објавила фотографију.

 

Није нациста, него националиста?

Поједине странице са југа Митровице су након поновне актуелизације ове теме, објављивале текстове, са разними освртима на лик и дело Џафера Деве.

Тако је једна од њих објавила наводни текст универзитетског професора Миљазима Краснићија, који о Деви пише као о националисти, али не и нацисти, позивајући се на наводне тврдње Хермана Нојбахера, специјалног изасланика Хитлера на Балкану.

У тексту наводи да је Немачка 1943 „желела да створи независне државе на Балкану које би се одупреле комунистичкиој претњи“, а да је Џафер Дева био „погодна личност“ као антикомуниста и албански националиста“.

 

Немачка амбасада: Чињенице се не могу одвојити од историје самог објекта

Са друге стране, амбасада Немачке у Приштини је на упит КоССев-а о радовима на кући Џафера Деве изнела другачије наводе и, како су навели, добро познат став.

“Став немачке амбасаде и самог амбасадора везано за обнову бивше куће Џафера Деве је добро познат. Дева је био познати сарадник нациста и протагониста СС дивизије Скендербег“, навели су.

Наглашавају да су то „чињенице које се не могу одвојити од историје самог објекта“.

„Искрено суочавање са прошлошћу значи ставити историјске личности, догађаје и здања у контекст“, нагласили су из ове амбасаде.

 

„Осветљена у боји заставе Трећег Рајха“

Обновљене фотографије осветљене куће биле су повод за реакцију појединих званичника у Београду, али не и оних у Приштини.

„Недавно обновљена кућа нацистичког сарадника и злочинца Џафера Деве у јужном делу Косовске Митровице осветљена је, како и доликује, у боји заставе Трећег Рајха“, реаговао је министар спољних послова Србије, Марко Ђурић.

Овај потез тумачи као „глорификацију начистичких колаборациониста и саизвршилаца“, која „не сме бити друштвено прихватљива нигде, па ни на Косову и Метохији“.

„Оштро осуђујем скандалозан историјски ревизионизам владе Албина Куртија која је ово омогућила и организовала“, навео је Ђурић.

О кући Џафера Деве Ђурић је говорио и на прошлонедељном заседању Савета Безбедности Уједињених Нација у вези са Косовом.

„Починио је злочине против многих Срба, Јевреја и Рома током Другог светског рата, са друге стране Приштина га данас види као националног хероја“, рекао је Ђурић.

 

Гујон: Међународни званичници да бојкотују евентуално свечано отварање

У међувремену се огласио и директор Канцеларије за јавну и културну дипломатију Србије Арно Гујон.

„Афера куће Џафера Деве је показатељ тврдоглавости и једностраности са којом власт у Приштини поступа и по многим другим стварима, а посебно у дијалогу са Србијом. Слични потези резултирали су ЕУ санкцијама уведеним Приштини које су и даље на снази“, навео је.

Гујон је уједно изразио очекивање да ће међународни званичници бојкотовати свечано отварање овог објекта, уколико се тако нешто организује:

„И тиме јасно ставе до знања Куртијевој влади да његов одметнички приступ и прање злочиначког наслеђа Џафера Деве није пут ка помирењу и ЕУ“, поручио је Гујон.

„Кућа Џафера Деве у Митровици. Министар Хајрула Чеку коначно заслужује аплауз“, поручио је у међувремену универзитетски професор, историчар и аналитичар из Јужне Митровице“ Неџмедин Спахију. Више стотина свиђања овакве објаве, упућује на громогласан аплауз његових сународника.

 

 

 

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterGoogle+Pin on PinterestEmail to someonePrint this page

Comments are closed