Представници више организација за очување сећања на жртве логора Јасеновац одржали су јуче протест под називом – Стоп ревизији историјских чињеница и фалсификаторима броја жртава геноцида над Србима, Јеврејима и Ромима у НДХ 1941‒1945.
Учесници су се окупили испред зграде Владе Србије и кренули у протестну шетњу до Дома Народне Скупштине. Поред захтева за сазивање Ванредне седнице НС за разматрање Предлога Резолуције о геноциду над Србима, Јеврејима и Ромима у НДХ, који су предали у писарнице владе и скупштине, тражили су смену и Дејана Ристића, директора Музеја жртава геноцида, и епископа пакрачко-славонског Јована Ћулибрка, председника управног одбора овог музеја.
Организатори су навели да су јучерашњи дан изабрали јер је СПЦ прослављала дан Светих српских новомученика јасеновачких. У Немањиној улици су стајали људи са српским заставама, транспарентима и свећама. Протест је отпочет химнама српског, јеврејског и ромског народа. Гојко Рончевић Мраовић, који је као дете преживео усташки логор, у свом говору је навео да је резолуција требало да буде донета одмах по ослобођењу Београда. „Велика је срамота што се не сећамо 700.000 убијених предака, и не само то, него и не обележавамо стратишта. Ми изгледа имамо кратко памћење“, казао је он. Такође, нагласио је да у Израелу постоје резолуције и да је разочаран што се у Србији она захтева након осамдесет година. Проф. др Алек Рачић, члан Покрета српске саборности, у свом говору је навео да траже смену епископа Јована, јер је он, како каже Рачић, смањивао број жртава. Након предаје захтева, учесници су се упутили ка скупштини Улицом кнеза Милоша. Организатори су пре шетње обавестили окупљене да отказују планирану шетњу до Патријаршије, јер су, како наводе, добили претње преко друштвених мрежа. Од СПЦ су намеравали да траже разрешење владике Јована. После предаје захтева, окупљени су се разишли.
Помен у српским храмовима широм света
Осим удружења која су јуче у Београду обележила 13. септембар – спомен на Свете новомученике јасеновачке, и представници организација српске дијаспоре у Норвешкој, Аустралији, Великој Британији, Француској, САД, јуче су палили свеће у храмовима СПЦ.
У српској цркви у Лондону свеће су запалили академик Србољуб Живановић, који се бавио проучавањем геноцида над Србима у НДХ, и Драгана Томашевић, директорка Фондације за сећање на Јасеновац и Холокауст. Помен је одржан и у православном храму Успења пресвете Богородице у Норвешкој, а том приликом је норвешки теолог др Јоханес Солберг рекао да је врло важно сетити се на овај дан Јасеновца и Светих јасеновачких мученика – да се овако нешто никада не понови. Бранко Димовић Димески, писац са Косова и Метохије, захвалио је свим Норвежанима који су показали жаљење због стадања српског народа у Јасеновцу и нагласио да ће више од 700.000 хиљада светих мученика остати вечно у памћењу српског народа.
Р. Д.