Израелски историчар Гидеон Грајф изјавио је да је у свету и даље мало познат концентрациони логор Независне Државе Хрватске Јесеновац где је током Другог светског рата свирепо убијено око 700.000 невиних жртава.
„Најшокантнија је чињеница је да је тај пакао на земљи, где је око 700.000 невиних људи брутално убијено на 57 различитих начина, годинама био потискиван и непознат“, рекао је Грајф.
Грајф сматра да бројке ипак нису примарне када је реч о истини о Јасеновцу, већ приоритет треба да буде на суровости починилаца злочина и страшној патњи притвореника који су били у том концентрационом логору.
Грајф је гостујући на Радио телевизији Србије коментарисао чињеницу да је само 38 ђачких обилазака Јасеновца било организовано прошле године у Хрватској, иако за то не само да имају препоруку Министарства културе, већ оно сноси и трошкове обиласка.
„То није паметан начин да се суочите са својом прошлошћу, чак и са деловима које нису пријатни или проблематични. Прави начин или паметан начин да се суочите са својом прошлошћу, јесте да учите из ње и да из последица направите бољу будућност. Не можете избрисати једно поглавље прошлости. Предложио бих хрватској држави да пошаље више ученика у Јасеновац, који је био један од највећих и најсуровијих концентрационих логора на свету. То је добро за бољу будућност“, рекао је Грајф.
Додао је да је најважнија тема о којој треба говорити – бескрајна патња сваке од жртава која је ухапшена и послата у Јасеновац. Наравно да треба помињати бројке, али први приоритет је суровост починилаца, усташких убица и страшна, бескрајна патња сваког од притвореника, даноноћна патња.
„Број жртава није питање дискусије, то је чињеница. Као историчар морам бити веран чињеницама, а не било чему другоме, као што сам споменуо у својим књигама и говорима. Број невиних људи које су усташе убиле у Јасеновцу и другим усташким логорима јесте 700.000. То је бројка и то је то. То није питање. Ми не можемо трговати њом. То је историјска чињеница и морамо да је прихватимо“, подвукао је Грајф и додао:
„Најважније је образовање и зато треба учити о злочинима о Јасеновцу и познавати детаље, јер када њих познајете, имате целу слику – рекао је Грајф. Нагласио је да су наставници дужни да више поучавају децу о усташким злочинима и да утичу на младе који ће једног дана бити одрасли.
„Наставници треба да говоре више о стварним чињеницама. Не постоји замена за наставнике када је реч о истини о Јасеновцу“, рекао је Грајф.
„Свест људи не треба да мењају историчари, него наставници. На нас утичу наставници већ од пете или шесте године живота. Они треба да искористе ауторитет који имају и поучавају више о тачној историји, а не о искривљеним чињеницама, већ о стварним чињеницама. Бежање од историје не доприноси ничему, већ само доводи до негативних последица. Морамо да научимо историју. Чак и ако није увек пријатна, чак и у случајевима каде је крвава, али историја се не може променити, чињенице су чињенице“.
На Међународном београдском сајму књига, стручњак за холокауст Грајф је био је гост штанда Фондације „За српски народ и државу“ поводом свог чланка ”Јасеновац, логор и његово историјско и морално значење“ у часопису „Напредак“. Грајф је рекао да његов чланак представља важне тачке о концентрационом логору смрти Јасеновац, као и трагедије која се тамо дешавала због усташких злочина од 1941. до 1945. године.
Подсетивши да је његова књига „Јасеновац, Аушвиц Балкана“ помогла да се Јасеновац као тема појави у међународној јавности, додао је да је поносан што је томе допринио.
Усташе су хтеле да додирну, осете жртву док умире, док су Немци били дистанцирани. Постоје и друге разлике које чине Јасеновац чак варварскијим у односу на Аушвиц, Треблинку, Мајданек и друге логоре истребљења.
Према његовим речима, после књиге десила се мала револуција и почело је да се говори „о месту које је било пакао на земљи и колико су усташки злочини били екстремнији и бруталнији од злочина немачких нациста“.
Грајф је додао да је важно нагласити храброст српских логораша који су у последњи теренутак 1945. године, кренули у бекство „што показује да њихов морал није био сломљен“.
Свака особа на планети би требало да посети Јасеновац, као и Аушвиц. То је место људске окрутности, варварства и недостатка милости. Ако постоји пакао, то је Јасеновац.
Оценивши да је Јасеновац био гробље Срба, Јевреја, Рома и других невиних људи, Грајф је рекао да је то „место ужасне судбине стотина хиљада људи“.
Приметивши да у свету и даље постоји ограничено сазнање о Јасеновцу, Грајф је додао да историчари имају још посла, а и да сам планира још једну књигу о логору, како би подигао свест јавности о његовом постојању.
„Још није довољно познат, а требало би да буде познат. То морално дугујемо стотинама хиљада невиних жртава. Лично, свим својим снагама ћу радити на томе да Јасеновац, то ужасно место, буде познат“, рекао је Грајф.
Према његовим речима, Јасеновац је „црвено упозорење човечанству, шта окрутност може направити“.
„Јасеновац се никад не сме поновити. Никад“, закључио је Грајф.