На Српском војничком гробљу у месту Велики Међер, у Словачкој, на којем почива 6.000 српских жртава из Првог светског рата, посађено је 18. дрво мира у оквиру Међународног пројекта Дрво мира, а том приликом одликовани су епископ аустријско-швајцарски Андреј и Момчило Бабић, амбасадор Србије у Словачкој.
Скуп у Великом Међеру, у оквиру манифестација поводом стогодишњице од упокојења Краља Петра (I Карађорђевића), организовала је словачка организација Серваре ет Манере, на челу са председником Мареком Соболом у сарадњи са Амбасадом Србије у Словачкој.
Тим поводом, крај хумки српских мученика из Првог светског рата окупиле су се угледне званице међу којима су били Момчило Бабић, амбасадор Србије у Словачкој, Мартин Клус, државни секретар Министарства спољних послова Словачке, Јозеф Палуба, бискупски викар у полицијским снагама Словачке, Јозеф Вискупич, председник самоуправне регије Трнавске, Ђерђо Холењи градоначелник Великог Међера и Марек Собола, оснивач и председник организације Серваре ет Манере која је организатор Међународног пројекта Дрво мира.
Скуп су увеличали бројни Срби на челу са предводницима српских културних институција у Словачкој, међу којима су били Бојан Радовановић и Стане Рибич.
Сађење 18. дрвета мира организовано је под покровитељством Краљевића Александра чије је поздравно писмо скупу прочитано на почетку церемоније у којој су поред почасног строја словачких војних снага учествовали и добровољци у униформама Српске краљевске војске из чехословачке легионарске заједнице. Испред Дрвета мира, у част краља Петра (Карађорђевића) откривен је и споменик краљу Петру, који је израдио словачки вајар Михал Јанига.
Током сађења 18. дрвета мира, епископ Андреј и амбасадор Бабић одликовани су Медаљом дрво мира, због заслуга у промоцији мира, разумевања и пријатељства међу народима.
Сећање на жртве
Пројекат Дрво мира – основао је 2018. Марек Собола под заштитом државе са назнаком Добра идеја Словачка. У међувремену је 17 пута реализован у 10 земаља на три континента, међу којима су Србија, Аустрија, Лихтенштајн, Русија, Узбекистан, Словачка, Велика Британија, Пољска и САД.
Овај међународни пројекат није спомен на ратове. То је спомен на жртве и историјско сећање. Овај пројекат слави мир, промовише међународне и локалне мировне иницијативе и пројекте пријатељства и еколошке одговорности, позива све људе и народе да живе у миру и пријатељству.
Словачка пошта је у част овог догађаја и поводом стогодишњице од упокојења краља Петра (I Карађорђевића) штампала вредну поштанску марку.
Вечна кућа 6.000 Срба
Испред Споменика српским мученицима венац су положили високи представници државе, цркве и помесних уреда.
На Српском војном гробљу у Великом Међеру почива више од 6.000 сабораца Краља Петра, учесника у одбрани Србије на Церу, Колубари и другим стратиштима Првог светског рата.
Заробљени и доведени да умру у логору смрти, српски новомученици су оставили својим потомцима и људима обавезу части, да се брину о њиховом последњем почивалишту – српском гробљу у Словачкој.
Срби су у логору умирали због нељудских услова и од заразних болести, а гробље је данас у солидном техничком стању и редовно га одржавају локална заједница и Удружење Срба у Словачкој.